Sądzisz, że ubezpieczenie komunikacyjne nie ma przed Tobą tajemnic? Ani obowiązkowe OC, ani dodatkowe: autocasco, NNW czy Assistance? Weź udział w zabawie i przeczytaj popularne mity na temat ubezpieczenia komunikacyjnego. Przekonaj się, o których i Ty myślałeś, że są prawdą. Prześlij zabawę znajomym i urządźcie zawody. Jak sądzisz, kto uzyska najwięcej trafień?

OC musi wykupić każdy posiadacz pojazdu mechanicznego

W teorii jest to prawda, jednak w praktyce można wskazać na wyjątki od reguły. Przykładem są właściciele starych samochodów zarejestrowanych jako zabytkowe. Czy wiedziałeś, że w czasie, gdy stoją w garażu i nikt nimi nie jeżdzi, nie muszą mieć ważnego OC? To prawda. Prawo zostało skonstruowane tak, by ci, którzy swoim zabytkowym autem wyruszają w trasę tylko raz czy dwa do roku – np. na konwent posiadaczy starych pojazdów – nie musieli płacić za niepotrzebną im ochronę. Przed wyruszeniem muszą wykupić OC, jednak mogą postawić na krótkoterminowe, np. 30-dniowe.

Pakiet OC+AC ma stały zakres, więc warto kierować się ceną

Wyłącznie ubezpieczenie komunikacyjne OC ma stały zakres, z racji iż został on ustalony prawnie. Znajdziesz go w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. Z kolei każde dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne ma zakres zależny od towarzystwa, które je oferuje. Szukając pakietu OC+AC, nie warto zatem kierować się wyłącznie ceną. Sprawdź sam, czym mogą różnić się zakresy pakietów OC+AC: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-oc-ac/.

Warto wybrać najtańsze OC, bo i tak zawsze ma ten sam zakres

Tu także nie możemy potwierdzić. Faktycznie zakres ubezpieczenia komunikacyjnego OC jest stały, jednak cena wynika nie tylko ze liczby zniżek, jakie zostały Ci przyznane przez ubezpieczyciela. Warto patrzeć na udogodnienia, jakie oferuje klientom towarzystwo. Darmowa Zielna Karta czy gwarancja ochrony zniżek to udogodnienie, które może nie mieć nieco tańsze OC, za to będzie je miało ubezpieczenie droższe o zaledwie kilka złotych.

Wypowiedzenia OC można dokonać tylko w kilku szczególnych warunkach

Natychmiastowego wypowiedzenia OC rzeczywiście można dokonać tylko w kilku przypadkach, takich jak kupno samochodu i rezygnacja z ubezpieczenia komunikacyjnego po poprzednim właścicielu, kradzież samochodu, wyrejestrowanie pojazdu, omyłkowe wykupienie podwójnego ubezpieczenia. Natomiast wypowiedzenia OC tak w ogóle można dokonać w dowolnym momencie trwania ochrony i z dowolnego powodu. Masz prawo zmienić firmę, i już. Pamiętaj jednak, że tu nie odzyskasz pieniędzy, a ochrona i tak będzie trwała do końca okresu, na jaki ją wykupiłeś.

Lepiej płacić za ubezpieczenie komunikacyjne OC w ratach

Nie bez powodu raty są atrakcyjne. Płacenie mniejszych stawek, za to częściej, ułatwia kupującym wygospodarowanie budżetu na uregulowanie długu z tytułu zakupu przedmiotu (lub OC – jak w tym przypadku). Warto jednak, byś wiedział, że kiedy dzielisz składkę OC na raty, zazwyczaj w sumie zapłacisz za ubezpieczenie komunikacyjne więcej. Warto więc, byś przygotował budżet nieco wcześniej i zapłacił za całość z góry.