Chociaż koty są zwierzętami półdzikimi i z natury indywidualistami odpowiednie podejście do podopiecznego sprawi, że oduczy się on niemile widzianych przez nas nawyków. Jakie są najczęstsze problemy stwarzane przez koty mieszkające z ludźmi pod jednym dachem? W jaki sposób je rozwiązać?

Uporczywe drapanie mebli

Drapanie mebli to problem, który przynajmniej na początku sprawia większość kotów żyjących w mieszkaniu. Jaka jest jego przyczyna? Kot ma naturę myśliwego, a pazury odgrywają ważną rolę w polowaniu, więc muszą zostać odpowiednio naostrzone. Instynktu nie da się oszukać. W jaki sposób poradzić sobie z tym nieprzyjemnym dla mebli lub tapety zwyczajem? Na rynku dostępne są specjalne drapaki dla kotów, z których wiele można znaleźć w asortymencie sklepu Maxandmrau.pl. Drapak może jednocześnie pełnić funkcję rozrywkową, jak również kociego schronienia.

Załatwianie się poza kuwetą

Większość kotów ma zwyczaj znaczenia terenu moczem, by poczuć się bezpieczniej. Z tym problemem najłatwiej poradzić sobie poprzez zabieg kastracji lub sterylizacji. Pomocne bywają także feromony. Z kolei załatwianie swoich potrzeb poza kuwetą prawdopodobnie oznacza poczucie dyskomfortu przez kota w jej wnętrzu. Kuweta powinna być zlokalizowana z dala od miski. Niektóre koty nie tolerują kuwet zamkniętych. Problemem bywa także nielubiany zapach żwirku.

Gryzienie i drapanie podczas zabawy

Gdy kot nie jest odpowiednio zsocjalizowany, na przykład ze względu na zbyt szybkie oddzielenie od matki, zdarza się, że zabawa kończy się gryzieniem dłoni właściciela lub drapaniem. Wówczas warto skierować uwagę kota na zabawkę – dłoń nie powinna być z nią mylona. Agresja bywa też spowodowana faktem, że kot po prostu nie lubi ludzkiego towarzystwa i zabawy.

Ciągły głód i prośby o jedzenie

Ciągłe domaganie się jedzenia może wynikać z dwóch powodów. Pierwszym jest niedobór określonych składników w diecie. Warto skonsultować się wówczas z weterynarzem. Jeżeli badania nie wykażą niczego niepokojącego oznacza to, że nasz kot jest po prostu łasuchem i pragnie otrzymywać lepsze pożywienie w większych ilościach. Rozwiązanie jest proste – wystarczy ignorować żebracze zwyczaje. Podobne zachowanie skończy się, gdy kot dojdzie do wniosku, że nie przynoszą one skutku.

Więcej na temat kotów na Maxandmrau.pl

Więcej ciekawych informacji na temat kotów można znaleźć na stronie Maxandmrau.pl, gdzie w artykułach przedstawiamy porady, szczegóły związane z kocim zachowaniem, a także kwestie związane z dietą i pielęgnacją.