Cera trądzikowa, trądzik różowaty, rumień, pękające naczynka – to elementy, które potrafią odwrócić uwagę od nawet najpiękniejszej twarzy. Czasem rumieniec pojawia się spontanicznie, w przypadku zawstydzenia czy strachu, ale trwałe zarumienienie twarzy może być objawem choroby. Warto wówczas skonsultować rodzaj swojej cery z lekarzem dermatologiem, który dobierze odpowiednią metodę leczenia. Także pękające naczynka na innych partiach ciała, powinny być powodem wizyty w gabinecie lekarskim.

Rumień a pękające naczynka

W języku medycznym rumień oznacza zaczerwienienie o wyraźnie zaznaczonych brzegach, pojawiające się na skórze lub błonach śluzowych. Może on przybierać różne kształty i zajmować mniejszą lub większą powierzchnię skóry. Rumień może być zarówno objawem alergii, silnych emocji, jak i wielu poważnych schorzeń, takich jak borelioza. Bezpośrednią przyczyną powstania zaczerwienienia na skórze jest najczęściej przekrwienie kapilar zlokalizowanych w powierzchownych warstwach skóry. Rumień może być efektem urazu, zakażenia lub stanu zapalnego skóry wywołanego przez różnorodne czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne, urazy mechaniczne, leki, choroby skóry i choroby ogólnoustrojowe. Pękające naczynka podobnie jak rumień najczęściej pojawiają się na twarzy. Jednak wiele osób zmaga się z problemem pękających naczynek na nogach czy innym obszarze skóry. Równie często, co na twarzy i nogach, naczynka poszerzają się, pękają i przedzierają przez skórę na plecach, karku ramionach. Eksperci warszawskiej Kliniki Miracki podkreślają, że popękane naczynka, które formują się na kształt drobnych pajączków na skórze nie są poważnym schorzeniem – raczej defektem estetycznym, ale mogą stanowić ważny sygnał do obserwacji skóry naczynkowej, gdyż nieleczone mogą rozlewać się w większe zmiany, a przede wszystkim mogą stanowić pierwszy znak przed nadchodzącymi poważniejszymi schorzeniami dermatologicznymi. Co ciekawe, zarówno pękające naczynka na twarzy jak i rumień mogą być objawem trądziku różowatego.

Laser na rumień i pękające naczynka

Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania naczynek na nogach (i innych częściach ciała) oraz rumienia jest zabieg laserem Cutera Excel V. To najnowocześniejszy i najskuteczniejszy laser służący leczeniu zmian naczyniowych. Dzięki niemu najbezpieczniej, najszybciej i najskuteczniej można pozbyć się niepożądanych zmian. Zabieg laserem Cutera jest bezbolesny i nie wymaga podania znieczulenia. Urządzenie wyposażone jest w głowicę chłodzącą, dlatego jedynymi odczuciami, jakich pacjent może doznać jest delikatne szczypanie i ciepło.

Kto może leczyć popękane naczynka na twarzy laserem?

Podobnie jak inne zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej, tak również laseroterapia urządzeniem Cutera posiada wskazania i przeciwwskazania do zabiegu. Oto one. Wskazania:

  • Leczenia rumienia i zamykanie naczynek
  • Leczenie trądziku różowatego oraz zmian rubinowych
  • Likwidacja zmian barwnikowych (np. pieprzyki) i przebarwień skóry
  • Leczenie żylaków kończyn dolnych
  • Leczenie malformacji naczyniowych
  • Usuwanie blizn i brodawek
  • Laserowe usuwanie „pajączków”

Zabiegów z użyciem Cutera Excel V nie stosuje się w przypadku kobiet w ciąży czy osób ze świeżą opalenizną. Z laseroterapii należy również zrezygnować podczas przyjmowania leków psychotropowych, retinoidów oraz pewnych grup antybiotyków. Dyskwalifikują również schorzenia skórne jak bielactwo, łuszczyca, nowotwór skóry, a także skłonności do bliznowców.

Zabieg jest bardzo skuteczny, ale nie zabezpiecza przed powstawaniem nowych zmian w przyszłości. Osoby ze skłonnościami do zmian naczyniowych, powinny powtarzać zabieg co jakiś czas. W celu uzyskania informacji na temat skuteczności zabiegu oraz jego ceny można skontaktować się przez formularz internetowy z Kliniką Miracki, która jako jedna z nielicznych posiada Laser Cutera.