Zakup samochodu możemy sfinansować za pomocą kredytu lub zdecydować się na leasing. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tę drugą formę, dlatego zwracamy się do banku o kredyt. Wybór oferty kredytu samochodowego wymaga analizy i wiedzy na temat tego zobowiązania.

Banki mogą oferować kredyty z konkretnym przeznaczeniem na zakup samochodu lub udzielać standardowego kredytu gotówkowego. Samych kredytów samochodowych na rynku nie ma zbyt dużo. Tylko niektóre banki specjalizują się w takich kredytach. Jednak kredyty gotówkowe posiadają konkurencyjne warunki.

Warunki kredytowania w przypadku zakupu auta są zróżnicowane i zależą od kilku kwestii. Na pewno ważna jest zdolność kredytowa kredytobiorcy. Istotną kwestią jest charakterystyka samochodu kupowanego na kredyt. Banki preferują udzielanie kredytów na zakup nowych samochodów. Takie kredyty udzielane są na ok. 7-8 lat. Kredytowanie można otrzymać także na samochody używane, jednak w takiej sytuacji kredyt jest udzielany na krótszy okres i posiada wyższe koszty.

Przy zaciąganiu kredytu samochodowego bank będzie wymagał przedstawienia wkładu własnego lub zabezpieczenia. Wkład własny może wynosić kilka procent wartości kredytu – czyli jest to wartość około kilku tysięcy złotych. Kredytobiorca już na wstępie musi dysponować taką kwotą. Z kolei jeśli chodzi o zabezpieczenie, to bank może wymagać 50 proc. praw do ubezpieczenia. Wtedy bank widnieje jak właściciel samochodu w dowodzie rejestracyjnym. Innym rodzajem zabezpieczenia może być przewłaszczenie samochodu. Polega to na przejęciu samochodu przez bank w momencie zaprzestania terminowej spłaty przez kredytobiorcę.

Aby znaleźć dobrą ofertę kredytu samochodowego, warto skorzystać z rankingu kredytów dostępnego na PolskaBankowosc. Najszybszym rozwiązaniem będzie analizowanie ofert po wartości RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania) – która zawiera w sobie wszystkie koszty związane z kredytowaniem. Szukając tanich kredytów samochodowych, można na wstępie zwrócić się do banku, w którym posiadamy jakieś usługi lub produkty. Być może jeśli wykażemy na koncie osobistym stałe wpływy, to bank przyzna nam tańszy kredyt. Opłaca się sprawdzić oferty banków, które zajmują się również sprzedażą aut – Toyota Bank, Volkswagen Bank.

Businessman wearing suit and tie handing a lot of Polish money
Businessman wearing suit and tie handing a lot of Polish money