Czy to w budynkach mieszkalnych, czy w mieszkaniach ogrzewanie gazem jest tak popularne głównie ze względu na wiele zalet kotłów gazowych, które można z grubsza podzielić na dwa obszary: korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

Ekonomiczne zalety ogrzewania gazowego

Zakup nowego generatora ciepła zawsze wiąże się z planowaniem i pewnymi kosztami zakupu. W większości przypadków ten drugi czynnik ostatecznie określa, który system grzewczy jest zainstalowany. I właśnie w tym przypadku wchodzi w grę pierwsza zaleta ogrzewania gazowego: w porównaniu do innych systemów grzewczych kotły gazowe są nadal jednym z najtańszych dostępnych generatorów ciepła. Unikając zaangażowania wysokich kosztów inwestycyjnych, właściciele domów są w stanie pozostać elastyczni finansowo.

Ekonomiczna i bezpieczna obsługa

Właściciele domów, którzy decydują się na uruchomienie systemu ogrzewania gazowego, czerpią korzyści zarówno z niskich kosztów zużycia, jak i wysokiej niezawodności operacyjnej. W końcu kotły gazowe są używane od dziesięcioleci i do tej pory okazały się bardzo niezawodne. Wreszcie, ceny gazu pozostają na stosunkowo niskim poziomie. W porównaniu z energią elektryczną ogrzewanie gazem ziemnym jest nadal bardzo tanie.

Wysoka niezawodność zasilania i czyste spalanie

Kolejną zaletą ogrzewania gazowego jest dostawa paliwa. Uznaje się to za bardzo bezpieczne, ponieważ światowe rezerwy gazu ziemnego cały czas rosną. Jednocześnie dostawcy energii zazwyczaj zawierają długoterminowe umowy z eksporterami gazu, aby zaspokoić popyt przez wiele dziesięcioleci. Po uruchomieniu kotła gazowego uwidacznia się kolejna zaleta ogrzewania gazowego: wśród paliw kopalnych gaz ziemny spala się najczyściej i wytwarza małą ilość zanieczyszczeń. Z jednej strony zwiększa to wydajność ekonomiczną, a z drugiej strony zmniejsza obciążenie środowiska.

Ekologiczne zalety kotłów gazowych

Decydujące zalety kotłów gazowych obejmują zarówno czystą technologię spalania, jak i różnorodność kombinacji. Ponieważ ogrzewanie gazowe staje się coraz bardziej czyste, aktywnie pomaga oszczędzać istniejące zasoby. W końcu gaz ziemny – pomimo wysokich rezerw – jest nadal paliwem kopalnym, dlatego dostępna jest tylko ograniczona ilość.

Niektóre kotły gazowe są technicznie przygotowane tak, aby mogły spalać nie tylko czysty gaz ziemny, ale także to, że domieszka biogazu jest wydajna i czysta. Ponadto są w stanie automatycznie dostosować się do różnych rodzajów gazu. W ten sposób zawsze zamieniają najwyższą możliwą ilość energii w ciepło dla każdej jakości gazu.

Artykuł napisany przy współpracy z stgpoznan.pl