W nowoczesnym budownictwie liczy się połączenie wygody z estetyką. Bardzo modne są ostatnio elewacje budynków, gdzie elementem wykończeniowym jest blacha perforowana. Daje to bardzo ładny efekt, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności.

 

Galerie handlowe wykończone blachami perforowanymi

Najczęściej blachy perforowane są używane przy budowie dużych, komercyjnych budynków – galerii handlowych prywatnych klinik lub wielkoformatowych sklepów. Choć w tej chwili przy budowie mieszkań raczej stosuje się inne materiały wykończeniowe, to niektórzy specjaliści z branży twierdzą, że wkrótce może się to zmienić.

Różne wykończenia blachą

Perforacja blach może być rozmaita, a wszystko zależy od wyobraźni projektanta lub wizji klienta. Otwory mogą być ułożone w różnoraki sposób, mogą także mieć zróżnicowaną szerokość otworów. Najczęściej blacha perforowana jest wykonana ze stali nierdzewnej, węglowej lub aluminium. Każdy materiał ma swoje zalety, a wybór powinien być dostosowany do oczekiwań klienta.

Co sprawia że blachy perforowane są używane na szeroką skalę?

Ten rodzaj wykończenia budynków spotyka się z ogromnym zainteresowaniem ze względu na jego właściwości. Obróbka blacharska może przynieść unikalne efekty, albowiem końcowy wygląd jest ograniczony jedynie wyobraźnią projektanta. Idealnie pasują do szklanych wykończeń budynków, kamienia lub drewna. Często zastępują tradycyjne żaluzje, gdyż doskonale zacieniają okna.

Co sprawia że blachy perforowane są używane na szeroką skalę?

Blachy perforowane odznaczają się wysoką trwałością – pozostają solidne przez wiele lat, są odporne na warunki atmosferyczne. Do podstawowych zalet należy także niezwykła lekkość i prostota montażu.

Blacha perforowana ma także swój udział w wewnętrznych wykończeniach budynków – używa się jej przy schodach, w produkcji designerskich mebli lub przy wykańczaniu ścian w pomieszczeniach (zamiast płytek). W Polsce jest kilka dużych Firm, które specjalizują się w produkcji i sprzedaży blach perforowanych. Na rynku dostępne są blachy trapezowe, prostokątne lub owale.