W czwartek, 5 kwietnia, do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjechał „Konwój Wstydu”. To inicjatywa Platformy Obywatelskiej, która jest odpowiedzią na gigantyczne nagrody przyznane ministrom rządu Beaty Szydło. Pod biurem posła Andrzeja Kryja i senatora Jarosława Rusieckiego w Ostrowcu Św. stanął billboard z twarzą Zbigniewa Ziobry, parlamentarzysty z okręgu kieleckiego.

„Dzisiaj spotykamy się nie bez powodu pod biurem PiS, bo to właśnie ta partia, to właśnie Ci ministrowie z tej partii, dostali od premier Beaty Szydło tak wysokie nagrody, co jest dla nas przejawem dojnej, a nie dobrej zmiany.” – mówił podczas konferencji Patryk Stępień z Młodych Demokratów.

Organizatorzy zwrócili również uwagę na fakt, że i Wojewoda Świętokrzyska otrzymała nagrodę w wysokości 21 tys. zł.: „Dzisiaj mówimy, że przykład idzie z góry, bo to nie tylko ministrowie, nie tylko premier przyznała sama sobie nagrodę, ale i nasza Wojewoda Świętokrzyska Agata Wojtyszek również dostała 21 tys. zł. nagrody. I dzisiaj pytamy za co? Czy za tą zamkniętą klinikę serca, za barykadowanie się w urzędzie wojewódzkim przed pacjentami kliniki, za zablokowanie #wosuzposłem, czy za WOŚP – a właściwie brak jego wsparcia?” – dodaje Stępień.

Również partia Nowoczesna z Ostrowca Św. aktywnie włączyła się w happening. Przed biurem PiS pojawiła się jej reprezentantka, która również zabrała głoś w tej sprawie.

„Te wszystkie nagrody, które dostali ministrowie i pracownicy ministerstw, to są wszystko nasze publiczne pieniądze. Zniknęły pokora, umiar i ciężka praca, a pojawiła się arogancja i pycha krzycząca z mównicy, że te pieniądze im się po prostu należały!” – mówiła Iwona Marczak z Nowoczesnej.

Jolanta Wiśniewska, przewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji w Ostrowcu Św. podkreślała, że ma nadzieję, iż „zbliżające się wybory potwierdzą, że możemy odsunąć te osoby od władzy i zacząć na nowo budować nasz kraj.”

Organizatorzy żądali zwrotu nagród od ministrów i wojewody: „My po odwołaniu Beaty Szydło z funkcji premiera wystawiliśmy Wojewodzie Świętokrzyskiej czerwoną kartkę. Dzisiaj ten kolor się pogłębia, dzisiaj jest to już bordowa kartka. Wtedy mówiliśmy, że mamy nadzieję, że to się będzie zmieniać – na żółtą, na zieloną. No niestety, brniemy w tym kierunku ciemniejszym, szkoda. Apelujemy do Pani Wojewody o sumienie i zwrot tych nagród!” – mówił Patryk Stępień z Młodych Demokratów.