W sobotę, 4 sierpnia, na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim, podczas konferencji prasowej, zainaugurowana została akcja „Wolontariusze Wolnych Wyborów”, mająca na celu obserwację zbliżających się wyborów samorządowych. Patryk Stępień, Koordynator Powiatowy oraz Iwona Marczak, Kandydatka do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, stwierdzili, że w obecnych realiach wybory są zagrożone i trzeba zacząć mobilizację obywateli. 

Patryk Stępień: Przy wyborach może być coś „majstrowane”.

„Zainicjowaliśmy taką akcję, ponieważ widzimy tą kuriozalną spiralę antykonstytucyjnych ustaw, widzimy co robi PiS. Zmieniło się prawo wyborcze, mamy dwie komisje – jedną do organizacji wyborów, drugą do liczenia wyników, zmieniła się definicja znaku „x”, zostali powołani nowi komisarze wyborczy, którzy nie są sędziami, co już jest wystarczającą podstawą do tego, żeby sądzić, że przy tych wyborach może być coś „majstrowane”. Będziemy spotykać się we wszystkich gminach naszego powiatu.” – mówi Patryk Stępień, koordynator akcji.

Iwona Marczak: Zmiany budzą wiele wątpliwości.

„Sąd Najwyższy, według art. 101 Konstytucji stwierdza ważność wyborów. To szybkie przepychanie ustaw na temat Sądu Najwyższego i zmiana sędziów jest najprawdopodobniej po to, żeby w razie na przykład przegranych wyborów sąd mógł je unieważnić. Zostali też zmienieni prezesi Sądów Okręgowych, a to właśnie tam możemy składać protesty wyborcze i tam są one rozstrzygane. To budzi wiele wątpliwości.” – twierdzi Iwona Marczak, kandydatka do Sejmiku.

To jeszcze Platforma czy już KWW?

W trakcie konferencji prasowej, dziennikarze zadawali również pytania związane z niedawną, kontrowersyjną decyzją przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w Powiecie Ostrowieckim – Grigora Szaginiana na temat powołania własnego komitetu wyborczego do wyborów samorządowych.

„Oczywiście, że nas zaskoczyła decyzja Pana Grigora Szaginiana. Kiedy Pan Grigor przejmował władzę w PO mówił o tym, że będzie starał się odbudować struktury w naszym powiecie, a na pewno tworzenie swojego własnego komitetu wyborczego, który ma skupiać osoby znudzone partiami i organizacjami politycznymi, ma tworzyć koalicję od centro-prawicowych do centro-lewicowych ugrupowań, tak jak mówi Pan Grigor, nie sprzyja temu, żeby odbudowywać te struktury w PO. A wręcz przeciwnie – burzy je, bo tworzenie KWW jest dla mnie jednoznaczne z tym, że Ci ludzie nie chcą startować pod szyldem Platformy Obywatelskiej.” – powiedział Patryk Stępień.