Okres jesieni może być szczególnie nieprzyjemny dla dzieci. Lato jest ciepłym, słonecznym czasem, który dzieci mogą swobodnie spędzać na świeżym powietrzu, a ilość zabaw, którym można się wtedy oddać jest niezliczona. Dlatego jesień, kiedy gwałtownie spada temperatura powietrza i bardzo często pada deszcz, uniemożliwiający wyjście z domu, może być niezwykle przykry. Dlatego warto zapewnić dzieciom rozrywkę, szczególnie tym w wieku przedszkolnym, aby jesiennego czasu nie wspominały jako nieprzyjemnego i uciążliwego.

Zabawy na świeżym powietrzu

Często początki jesieni są jeszcze ciepłe, więc bez problemu można zabierać dziecko na spacery i zapoznać go z przyrodą, która jest specyficzna dla tej pory roku. Wspólne zbieranie liści, kasztanów i żołędzi z pewnością sprawi dziecku wielką radość – to zabawy, które często są organizowane również w przedszkolach. Przydadzą się one również idealnie do zabawy w domu. Spacery po lesie pozwolą dziecku zapoznać się ze zmianami, jakie następują w naturze, spełnią więc również wartość edukacyjną. Wspólnie z dzieckiem można zbierać grzyby, charakterystyczny element jesieni- nawet te niejadalne będą zachwycać swoim wyglądem. Należy skrupulatnie pilnować, jakiego grzyba dziecko bierze do ręki i pod żadnym pozorem nie pozwolić, by którykolwiek z nich próbowało. Również wbieganie w kałuże będzie miało dla przedszkolaka wiele uroku, a odpowiednia odzież zapewni ciepło.

Zabawy w domu

Przyniesione ze spaceru liście, kasztany, jarzębina i żołędzie doskonale sprawdzą się jako materiał do tworzenia przeróżnych zwierzątek. Rodzice będą mogli przypomnieć sobie czas, gdy to oni budowali ludziki z żołędzi i układali bukiety z różnokolorowych liści. Dzięki nim można stworzyć farmę zwierzątek, armię żołnierzyków czy fantazyjne obrazy z pomalowanych różnymi farbkami liści, które będą ozdabiały pokoik pociechy. Będzie to również doskonały pomysł na spędzenie z dzieckiem czasu i pomoc w bardziej skomplikowanych czynnościach, jak przekłuwanie żołędzi i kasztanów.  Przy wymyślaniu zabaw warto korzystać głównie z darów jesieni, dzięki czemu dziecko w kolejnych latach będzie miało świadomość, iż ta pora roku również zapewni fantastyczną rozrywkę.