Śmierć bliskiej osoby to trudne chwile dla całej rodziny. Przeżywanie tego wydarzenia komplikują dodatkowo formalności i organizacja pochówku.

Dobrze w takiej sytuacji powierzyć organizację pogrzebu zakładowi pogrzebowemu, który kompleksowo i profesjonalnie wyświadczy tego typu usługę, zadba o wszystkie szczegóły i zapewni spokój i szacunek zmarłego na jego ostatniej drodze. Należy wybrać firmę rzetelną, najlepiej z doświadczeniem, cieszącą się dobrą opinią i potrafiąca zachować dyskrecję (zobacz: exitus.com.pl).

Rodziny zmarłych coraz częściej decydują się na kremację zwłok w miejsce tradycyjnego pogrzebu. Mieści się to w usługach profesjonalnych domów pogrzebowych. Wielu ludzi mając na uwadze nieprzewidywalność naszego losu, jeszcze za życia wybiera w jaki sposób i w czym chce wyruszyć w tą ostatnią podróż. Częstym powodem decyzji o spopieleniu zwłok jest czysto techniczny aspekt pochówku jak mało miejsca na cmentarzu, szczególnie kiedy chcemy uszanować wolę zmarłego, by spoczywał w jednym miejscu ze swoim bliskim.

Dla wielu ludzi pochówek jest bardzo drastyczny, szczególnie jeżeli dotyczy bardzo bliskiej osoby. Jest to ogromne przeżycie, a oglądanie ciała w trumnie potęguje stres, niekończące się pożegnania zaś wzmagają rozpacz.

Spalanie zwłok w piecu kremacyjnym trwa około półtorej godziny. Przygotowanie zwłok do kremacji odbywa się podobnie jak w przypadku pochówku tradycyjnego, można również zrezygnować z typowego ubrania zmarłego i ciało owinąć płótnem Wszystkie piece kremacyjne są tak skonstruowane, mają odpowiednio usytuowane i zorganizowane urządzenie wprowadzające, aby rodzina i osoby bliskie miały możliwość, na swoje życzenie, bezpośrednio obserwować wprowadzenie zwłok (zobacz: exitus.com.pl). Proces spalenia odbywa się w pełni automatycznie. Prochy osoby skremowanej są umieszczane w wybranej w urnie. Mogą być one pochowane jak tradycyjna trumna na cmentarzu lub rozsypane na tzw. „polach pamięci”, jednak jest to zdecydowanie rzadziej praktykowana forma. Urny mogą mieć różne kształty, ale materiał zapewnia trwałość i pojemność dla prochów. Coraz łatwiej w Polsce znaleźć krematorium, znajduje się jedno lub kilka w prawie wszystkich dużych miastach.

Pod uwagę przy wyborze między kremacją a tradycyjnym pochówkiem brany jest również aspekt ekonomiczny. Głównie w dużych aglomeracjach kremacja jest coraz popularniejsza, bo  jest zdecydowanie tańsza. Nie ma konieczności kopania bardzo głębokiego często wykładanego betonowymi płytami dołu, a po pogrzebie łatwiejsze jest postawienie i utrzymanie pomnika.

Profesjonalne domy pogrzebowe są dostępne 24 godziny na dobre we wszystkie dni robocze, a także weekendy i święta. W ramach usługi mieści się dokonanie formalności związanych z pogrzebem, organizacja pochówku i dla wierzących nabożeństwa kościelnego, kremacja zwłok oraz opcjonalnie oprawa kwiatowa –wieńce, wiązanki, kompozycje natrumienne oraz urnowe. Dopełnieniem usług pogrzebowych jeżeli istnieje taka potrzeba jest transport zwłok na terenie kraju, jak również międzynarodowy.

Wielu Polaków uważa kremację za najlepszą metodę pochówku, mimo że budzi wiele kontrowersji w kościele katolickim. Metoda ta jest szybka, higieniczna i bezpieczna, najlepiej odpowiada realiom współczesnego świata.