Dieta zwierząt jest tak samo ważna jak dieta człowieka- do organizmu pupila należy dostarczyć odpowiednie składniki odżywcze i dbać o to, aby pokarm nie szkodził. Wybierając karmę przede wszystkim trzeba patrzeć na jej skład- czy nie zawiera zbyt wielu chemicznych barwników i ulepszaczy. Dotyczy to zarówno karmy mokrej jak i suchej- obydwie powinny być odpowiedniej jakości.

Sucha czy mokra?

Przy wyborze karmy dla psów, niezależnie od nieprawdopodobności tego stwierdzenia, należy kierować się wygodą właścicieli. Zwierzakowi przede wszystkim pokarm należy podawać regularnie i nie zmieniać co chwilę jego rodzaju- w wielu przypadkach tak gwałtowne zmiany kończą się co najmniej nieprzyjemną dla pupila biegunką. Dlatego też karma gotowa, niezależnie od tego, czy sucha czy mokra z puszki, może być doskonałym wyborem dla osób zabieganych, gdyż nie będą oni w stanie przygotowywać posiłków dla zwierzaka w inny sposób.

Karma sucha będzie dobrym wyborem dla właścicieli, którzy mają ograniczony budżet przeznaczony na jedzenie dla pupila – będzie ona tańsza, niezależnie od firmy, którą się wybierze – podkreśla ekspert ze sklepu pelnamicha.com.

Czy można mieszać obie karmy?

Jak najbardziej można karmić zwierzaka zarówno mokrą jak i suchą karmą, nie należy jednak w dowolny sposób jej mieszać. Taka sama ilość obu karm zawiera różne ilości składników odżywczych- sucha zazwyczaj ma znacznie większą kaloryczność. Aby zapewnić zwierzakowi optymalną dla niego ilość energii należy podać mu około 3-4 razy więcej gramów karmy mokrej. 

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim trzeba być konsekwentnym w karmieniu pupila, aby nie zafundować mu nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych. Zwierzęta źle reagują na gwałtowną zmianę rodzaju pokarmu, dlatego każda zmiana powinna być stopniowa. Nie należy również przekarmiać zwierzaka, ponieważ otyłość jest dla niego tak samo niebezpieczna, jak i dla człowieka. Przekarmienie jest szczególnie niebezpieczne w przypadku karmienia pokarmem suchym i mokrym- karmy suchej zwierzak powinien dostawać znacznie mniej niż mokrej, co może powodować, iż będzie domagał się więcej pożywienia. Warto zadbać o rozsądne żywienie psa, aby pozostał on w dobrym zdrowiu i kondycji.