Każda przyszła Para Młoda zadaje sobie pewnie pytanie, na ile osób zorganizować wesele. Nie ma jednak jednej sprawdzonej rady. Dużo zależy od naszego budżetu i rodzaju relacji, jaka łączy narzeczonych z poszczególnymi osobami.

Liczba gości weselnych a koszty

Liczba gości na weselu jest w dużym stopniu uzależniona od budżetu, jakim dysponują narzeczeni. Im większa ilość dostępnych środków, tym na więcej można sobie pozwolić. Warto podkreślić, że lwia część kosztów wesela związana jest z opłatą za jednego gościa w restauracji czy na innej sali weselnej. W zależności od wybranej przez nas sali weselnej koszty te mogą się wahać w przybliżeniu od 150 do 350 zł. Widać więc, że młodych może być po prostu nie stać na zaproszenie dalszego pokrewieństwa. A warto mimo wszystko zachować zdrowy rozsądek i tak zaplanować budżet weselny, aby później nie zostać zmuszonym do zaciągania długów czy dodatkowych kredytów.

Małe wesele

Bez wątpienia Parze Młodej w dniu ślubu powinna towarzyszyć najbliższa rodzina – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie czy chrzestni. Wówczas wypada wręcz zaprosić babcię, z którą nie widzimy się zbyt często ze względu na dzielącą odległość czy chrzestnego, z którym nie utrzymujemy zażyłych kontaktów. Uroczystość, na której będą najbliżsi członkowie rodziny, na pewno zyska kameralny wymiar, ale wcale nie oznacza, że przyjęcie straci przez to na jakości. W przypadku 20-40 osób na sali, wbrew pozorom, może być łatwiej o integrację i na wspólną rozmowę. Wówczas zabawa taneczna jest dodatkiem, a nie celem samym w sobie. Grunt to, aby goście uszanowali wybór Pary Młodej, a nie wyrzucali mały rozmach uroczystości (źródło blog WnetWesele.pl).

Średnie

Często bywa tak, że lista gości weselnych poszerza się o ciocie, wujków oraz kuzynostwo. Wówczas trzeba się liczyć z weselem na przynajmniej 60-80 osób. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji należy zachować pewną konsekwencję, aby nie stało się tak, że chcąc zmieścić się w przedziale 70 osób, będziemy zmuszeni jednego kuzyna zaprosić, a drugiego już nie lub jedna ciocia dostanie zaproszenie z dziećmi, a druga już bez. Wówczas bardzo łatwo o mimowolne wyróżnienia, co może być źródłem niesnasek w rodzinie.

Duże wesele

W przypadku dużych wesel, gdzie zaproszonych jest 100 lub nawet więcej gości, o „pominięcia” jakiś osób jest dużo trudniej. Jednak wydatek za takie wesele może niektórych przyprawić o zawrót głowy. Decydując się na huczne wesele na pewno mamy większą pewność, że goście będą szaleć do białego rano, gdyż nigdy nie powinno zabraknąć chętnych do tańca.