W dzisiejszych czasach adopcja zwierząt jest czymś zupełnie naturalnym i termin ten wszedł do powszechnego użycia. Choć zwykle mówi się w kontekście adopcji o przygarnięciu pod swój dach kota czy psa, to jednak nie jest to termin ograniczony do tych dwóch gatunków. Adoptować można bowiem gryzonie, króliki, ptaki, gady, a nawet zwierzęta większe – konie, owce czy… kozy.

W każdym jednak przypadku adopcja zwierząt ograniczona jest pewnymi przepisami, które obowiązują w ramach organizacji zajmującej się szukaniem zwierzakowi nowego domu. Wiele z procedur powtarza się w przypadku adopcji rozmaitych gatunków. Zanim przystąpimy do starania się o adopcje, sprawdźmy zatem, o co będziemy pytani oraz co będzie istotne przy podejmowaniu decyzji przez obecnych, tymczasowych opiekunów zwierząt.

Ankieta adopcyjna

seter na spacerzeJedną z podstawowych procedur związanych z adopcją zwierząt jest wypełnienie przez osoby zainteresowane adopcją specjalnej ankiety. Pozwala ona sprawdzić zwykle ogólną wiedzę człowieka na temat danego gatunku, a także ocenić, jakiego zwierzaka ktoś szuka, jakie ma podejście do kluczowych dla wydającego zwierzę spraw (np. sterylizacji) oraz jakie warunki oferuje. Ankieta zwykle wypełniania jest na komputerze i odsyłana na podany adres mailowy albo wykonywana na zasadzie specjalnego formularza na stronie internetowej w przypadku fundacji. Jest to wstępna eliminacja osób zainteresowanych adopcją. Często bowiem w ankietach okazuje się, że dana osoba chce adoptować psa danej rasy tylko z uwagi na wygląd, nie wiedząc nic o potrzebach zwierzęcia.

Spotkanie zapoznawcze

Spotkania stosuje się szczególnie w przypadku psów – kiedy chcemy określić, jaką adoptujący ma wiedzę na temat postępowania z psami w praktyce. To często również krok do adopcji zwierząt, gdy w domu mieszka już jeden pies. Takie spotkania pozwalają na żywo poznać reakcje człowieka na problemy z danym czworonogiem, a także dają możliwość zapoznania dwóch psów i oceny, czy w ogóle będą one w stanie współegzystować na jednej przestrzeni. Spotkanie jest nieodzowne w przypadku adopcji psów problemowych.

Wizyta przedadopcyjna

Wizyta przed adopcją to wizyta wolontariusza, który wydaje dane zwierzę albo jest zobowiązany do odbycia spotkania w jego sprawie. Zazwyczaj wolontariusz umawia się z potencjalnymi chętnymi na adopcję w ich domu. W ten sposób może sprawdzić, czy adopcja zwierząt w przypadku danych osób ma w ogóle prawo bytu. Oceniane są warunki lokalu, który ma się stać nowym domem czworonoga, a także ogólne zachowanie osób zainteresowanych. Często na wizytę zabierane jest zwierzę, które ma trafić do tego domu, aby sprawdzić, jak się w nim zachowuje.