Sophia_logoSophia, wirtualny konsultant, wprowadza seniorów w tajniki Internetu i świata 3D, podpowiada jak korzystać z poczty, kalendarza a nawet jak poruszać się po e-miasteczku.

Przeprowadziliśmy serię spotkań ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na tej podstawie stworzyliśmy wirtualnego konsultanta – Sophię, która prowadzi seniorów za rękę po Internecie. – mówi Łukasz Gąsiorowski, kierownik projektu. Sophia krok po kroku pokazuje jak założyć konto, jak gromadzić zdjęcia na dysku, a potem jak załączać je w mailach. Pod adresem www.sophia.pl seniorzy mogą korzystać z wideorozmów, wysyłać maile lub smsy pod specjalnym, indywidualnym nadzorem Sophii.

Po zalogowaniu na portalu możemy wybrać się na spacer po wirtualnym miasteczku i wejść do sklepów. Przechadzając się po miasteczku widzimy szyldy takie jak na co dzień i możemy odwiedzić interesujący nas adres, zapoznać się z ofertą a nawet dokonać zakupów. W ten sposób platforma ma przybliżyć
e-zakupy seniorom. Firmy już teraz mogą otwierać swoje siedziby w wirtualnym świecie za darmo. Generator e-siedzib ułatwia całą procedurę. W kilku prostych krokach możemy wybrać typ siedziby (np. e-sklep), jej wielkość, kolorystykę podłóg i ścian oraz umiejscowienie w wirtualnym miasteczku Sophii.
E-siedziba to doskonały pomysł na rozwój biznesu w wirtualnym środowisku. Na Sophii swoich potencjalnych klientów znajdą zarówno sklepy jak
i usługodawcy. Ci pierwsi mogą bezpośrednio przekierować ruch do własnego e-sklepu a Ci drudzy stworzyć nowy kanał komunikacji. Platforma daje również możliwość personalizacji e-siedziby oraz stworzenia dedykowanej dla seniorów oferty. Wreszcie za pośrednictwem platformy można zbierać wiedzę o preferencjach zakupowych osób starszych. Firmy zarejestrowane na Sophii będą miały dostęp do raportów analitycznych, na postawie których będą mogły jeszcze lepiej dostosować swoją ofertę do grupy seniorów. Twórcy Sophii poszukują teraz firm chętnych do współpracy przy projekcie.

Platforma powstała, aby przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu grupy 50+. Ma być środowiskiem zapewniającym bezpieczeństwo, komfort użytkowania, oferować treści i wiedzę ciekawą dla osób starszych. Pozwolą one przełamać bariery związane dotąd z koniecznością użytkowania przez osoby starsze niezbyt wygodnej w użytkowaniu myszy i klawiatury. Sophia jest całkowicie dostępna na każdym komputerze z dostępem do Internetu. Portal powstał dzięki wsparciu funduszy europejskich z programu Innowacyjna Gospodarka.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dotacje na innowacje.

Sophia_dodatacje_logotypynowe