Domy opieki to wyspecjalizowane placówki, które zapewniają swoim podopiecznym przyjazną atmosferę, ale także profesjonalną, całodobową opiekę. Istotne jest, aby w takim domu seniorzy czuli się bezpiecznie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Domy spokojnej starości muszą być naprawdę dobrze wyspecjalizowane do tego, aby mogły gościć (nierzadko na dłużej) w swoich murach osoby starsze, schorowane, a często również niepełnosprawne. Budynek przeznaczony do prowadzenia w nim domu opieki to najlepiej budynek parterowy, w którym będzie ograniczona liczba schodów oraz zapewnione podjazdy dla wózków inwalidzkich. Jeśli jednak ma to być budynek piętrowy, winda jest jednym z elementów, bez którego placówka nie dostanie zezwolenia na funkcjonowanie jako dom opieki. Kwalifikacje, jakie budynek oraz personel muszą spełniać, istnieją oczywiście dlatego, aby podopieczni domu spokojnej starości mogli dobrze funkcjonować oraz być szczęśliwi: to dla ich komfortu personel oraz kierownictwo domu zapewniają podjazdy czy poręcze. Pensjonariusze domu na pewno będą czuć się bezpiecznie wiedząc, że czuwa nad nimi profesjonalna, ale i przyjazna całodobowa opieka – lekarze i pielęgniarki w każdej chwili, nieważne czy to noc, czy dzień, będą w stanie udzielić odpowiedniej pomocy. Taką całodobową opiekę medyczną oraz codzienny nadzór lekarski gwarantuje Dom Opieki Nestor, mieszczący się w Wojszczycach niedaleko Łomianek pod Warszawą. Dom ten, ze względu na swoje położenie, oferuje również nieprzeciętny, niczym nieprzerwany spokój swoich pensjonariuszy.

Co jeszcze?

Prócz bezpieczeństwa oraz profesjonalnej opieki medycznej ważne jest, aby mieszkaniec domu opieki czuł się w nim po prostu dobrze. Takim warunkiem dobrego samopoczucia może być dla niego na przykład możliwość organizowania spacerów, podczas których będzie mógł się zrelaksować, ale także pooddychać świeżym powietrzem. Różnego rodzaju rozrywki, jak chociażby seanse filmowe oraz gry planszowe, również wpływają na dobre samopoczucie pensjonariuszy. Osoba, która nie będzie się nudziła, a wręcz przeciwnie: będzie miała zapewniony dostęp do biblioteczki oraz innych form spędzania wolnego czasu czy to sama, czy z innymi mieszkańcami domu, na pewno będzie czuła się szczęśliwsza.

Prawidłowa dieta jest również ważna, jeśli chcemy zadbać o dobro podopiecznego czy pacjenta. Dlatego jednym z wymogów do prowadzenia domu opieki muszą być minimum trzy posiłki dziennie, a czas między nimi nie może być krótszy niż cztery godziny. Dom Opieki Nestor oferuje swoim podopiecznym pięć posiłków dziennie, które są przygotowywane na miejscu ze świeżych składników. Jak widzimy, wszystkie te wymagania istnieją po to, aby zapewnić seniorom życie na odpowiednim poziomie.

Wiele czynników składa się na bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie podopiecznych domu spokojnej starości. Zapewnienie im duchowego, fizycznego oraz umysłowego komfortu oraz domowej atmosfery jest niezwykle ważne po to, aby senior mógł czuć się pewnie, aby raźnie witał każdy dzień. Gwarancją tego jest profesjonalna, całodobowa opieka, udogodnienia dla codziennych czynności, ale również formy spędzania czasu wolnego oraz odpowiednia dieta.

fotolia_57287954_subscription_monthly_m