W sezonie wakacyjnym Gdańsk tętni życiem. Od czerwca do końca sierpnia bulwary oraz nadbałtyckie plaże w Jelitkowie, Brzeźnie, Stogach i na Wyspie Sobieszewskiej są przepełnione turystami. Zimą ulice Gdańska nieco się zmieniają. Nadal można spotkać tu sporo przechodniów, jednak w mieście panuje znacznie spokojniejsza atmosfera. Co wtedy można robić w Gdańsku? Jakie atrakcje oferuje ta część Trójmiasta poza sezonem?

Kąpiele i opalanie to nie jedyne nadmorskie aktywności. Miasta takie jak Gdańsk mają w swoich granicach mnóstwo innych ciekawych atrakcji. Przedstawiciele firmy Sun&Snow przygotowali dla Ciebie listę 5 innych rzeczy, na które poświęcisz swój czas w trakcie zimowego pobytu w Gdańsku.

Zwiedzanie zabytków jako zimowe atrakcje Gdańska

Historia Gdańska ma już ponad 1000 lat i przez ten czas to nadmorskie miasto było świadkiem setek wydarzeń. Ślady wielu z nich możesz oglądać do dziś niemal w każdym zakątku Gdańska. Jeśli wcześniej nie byłeś w tej części Trójmiasta, wybierz się na Stare Miasto. Będziesz mógł zobaczyć tam Bazylikę konkatedralną WNMP nazywaną koroną Gdańska, Dwór Artusa służący kiedyś jako miejsce spotkań kupców, oraz Złotą Bramę. Znasz dobrze te miejsca? Pora odwiedzić zabytki, które zazwyczaj nie pojawiają się na pierwszych stronach przewodników. Zimą warto zobaczyć:

 • Kaplicę Królewską – jedyną barokową świątynie na Głównym Mieście,
 • Wielki Młyn – czyli największą inwestycję krzyżacką w mieście,
 • Bramę Krowią – bramę wodną, której historia ma już ponad 700 lat.

Zobacz apartamenty Sun&Snow na Starym Mieście >>

Oglądanie wystaw w muzeum – atrakcje w Gdańsku dla wszystkich ciekawskich

Miejscami, w których także zapoznasz się z historią miasta, są gdańskie muzea. Obecnie na mapie tej części Trójmiasta znajdziesz ponad 30 punktów z ciekawymi wystawami. Możesz zwiedzić tu zarówno najpopularniejsze instytucje, np. Muzeum Narodowe, Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej, a także nieco mniej znane lokalizacje. Na Twoją uwagę zasługują szczególnie:

 • Galeria Starych Zabawek – gdzie zobaczysz zabawki sprzedawane od drugiej dekady XX wieku do późnych lat 80. Znajdziesz tu m.in. trociniaki, bajki na projektorach oraz blaszane samochodziki;
 • Muzeum Kryminalistyki – jedyna taka placówka w całej Polsce. W muzeum znajdziesz zbiory broni palnej, pneumatycznej i sportowej, umundurowania sportowe czy eksponaty związane z medycyną sądów.

Wędrując po uliczkach Gdańska, na pewno znajdziesz też kilka innych muzeów pełnych ciekawych eksponatów. Zatrzymaj się w nich, aby poznać historię miasta z różnych perspektyw.

Spacerowanie wzdłuż wybrzeża, czyli atrakcje Gdańska dla piechurów

Zamiast chodzić po świątyniach, ratuszach i muzeach wolałbyś spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu? Przekonaj się, że spacery wzdłuż wybrzeży mogą być bardzo przyjemne nawet poza sezonem. Załóż ciepłe ubrania i poznaj wybrzeże od Jelitkowa aż po Nowy Port. Gdy dojdziesz do Falochronu Zachodniego, będziesz miał cały widok na port oraz półwysep Westerplatte. Chcesz dostać się na wzgórze? Wróć do centrum i dopiero stamtąd przepraw się na drugą stronę Martwej Wisły. Jazda autobusem zajmie Ci około pół godziny.

Jak starczy Ci jeszcze sił, możesz poznać też wschodnie część gdańskiego wybrzeża. Za północną częścią Stogów czeka Cię bowiem spacer kolejną malowniczą plażą w pobliżu lasu.

Testowanie lokalnych restauracji – pyszne atrakcje w Gdańsku

Choć poza sezonem zlokalizowane przy wybrzeżu knajpki są zamknięte, nadal możesz znaleźć w mieście wiele miejsc, w których zjesz pyszne jedzenie.

 • W Brzeźnie przejdź się na molo, ale nie tylko po, aby zobaczyć Gdańsk od strony morza. Tuż przy wejściu na pomost znajdziesz kilka restauracji z przepysznymi rybami i innymi daniami obiadowymi.
 • W Jelitkowie zajrzyj do pobliskiego parku. Tutaj również spróbujesz różnych gatunków ryb oraz owoców morza.
 • W centrum udaj się na Długie Pobrzeże i w okolicę Żurawia. Większość tamtejszych restauracji jest otwarta przez cały rok, a niektóre z nich mają nawet tarasy widokowe na górnym piętrze. Dzięki temu w trakcie posiłku będziesz mógł podziwiać gdańską marinę i całą Motławę.

Apartamenty Gdańsk – relaks po długich wyprawach i zwiedzaniu

Do atrakcji w południowej części Trójmiasta należą nie tylko zabytki, muzea, piękne krajobrazy i restauracje z pysznym jedzeniem. Apartamenty w Gdańsku również mają bardzo dużo do zaoferowania. Ze względu na dużą atrakcyjność w środku wakacyjnego sezonu gdańskie miejsca noclegowe trzeba rezerwować z dość dużym wyprzedzeniem. Teraz, zimą o wynajęcie wolnego pokoju, zwłaszcza blisko wybrzeża, jest znacznie łatwiej. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Na początek wejdź na stronę apartamenty Gdańsk przy plaży Sun&Snow. Później:

 1. porównaj dostępne obiekty – weź pod uwagę dostępne udogodnienia i lokalizację, a następnie wybierz apartament, który będzie według Ciebie idealny;
 2. sprawdź wolne apartamenty – znajdź informacje o liczbie pokoi, łóżek, powierzchni oraz dodatkowym wyposażeniu;
 3. przejdź do rezerwacji – ustal termin pobytu, sprawdź koszty i potwierdź zarezerwowanie pokoju.

Gdy zarezerwujesz nocleg, pozostaje Ci już tylko czekać na wyjazd,  a później – cieszyć się z urlopu w Gdańsku. Miłego pobytu!

Photographer Matthias Zomer