Warszawę wypełniły niezwykłe i unikatowe Pianina Miejskie. Zostały zaprojektowane przez grupę streetartowych artystów, którzy dołączyli do projektu #ZaGrolschKultury. Obecność instrumentów nie tylko przełamuje rutynę, ale także uwalnia pokłady kreatywności mieszkańców stolicy.

Pianina Miejskie pojawiły się w ramach akcji zainicjowanej przez markę Grolsch. Rozstawione na ulicach – przykuwają uwagę i stanowią zachętę dla mieszkańców Warszawy do rozbudzania własnej kreatywności. Wystarczy znaleźć jedno z nich, usiąść i zacząć grać. Pianina można znaleźć m.in. przy Placu Konstytucji, Skwerze Hoovera czy ulicy Wilczej. Będą one obecne w przestrzeni miejskiej przez najbliższe dwa tygodnie.

Instrumenty nie tylko angażują mieszkańców i wyrywają ich z codziennych schematów, ale również przełamują miejską szarość abstrakcyjnym designem. Każdy instrument to unikatowe dzieło sztuki stworzone przez znanych artystów. Za ożywczy wygląd pianin odpowiadają m.in. fotograf i designer Justyna Buba Purzycka oraz Wiur i Foxy, autorzy kilku charakterystycznych murali w Gdyni. Do realizacji projektu dołączyli również twórcy popularnych blogów Dziewczyny nie płaczą i Kultura Podwórka.

Najważniejsze dla nas są reakcje przechodniów. Ludzie zatrzymują się, grają, robią zdjęcia. Sam byłem świadkiem dwóch spontanicznych jam sessions. I to był właśnie nasz cel. Chcemy walczyć ze sztampą oraz uwalniać pokłady kreatywności, które tkwią w każdym z nas – mówi Błażej Grzechnik, członek zespołu Grolscha.

Wraz ze startem akcji w ramach projektu #ZaGrolschKultury ruszył  konkurs, w którym do zdobycia są piwa Grolsch oraz  4000 złotych. Zasady są proste: wystarczy znaleźć jedno z pianin, zrobić zdjęcie lub nakręcić film i wrzucić go do Internetu oznaczając  #ZaGrolschKultury. Liczy się niekonwencjonalna kreacja, dla której Miejskie Pianina będą inspiracją. Konkurs trwa do 17 października. Szczegóły na stronie.

Lokalizacje pianin w Warszawie:

 1. Skwer H.C. Hoovera (przy lokalu Skwer)
 2. ul. Poznańska 21 (przy lokalu Kraken Rum Bar)
 3. Pl. Zbawiciela (przy lokalu Plan B.)
 4. ul. 11 Listopada 22 (przy lokalu Hydrozagadka i Chmury)
 5. ul. Nowy Świat 22 / Smolna (przy lokalu Pewex / Pawilony)
 6. ul. Dąbrowskiego 38 (przy lokalu Śniadaniownia)
 7. Skwer Broniewskiego (przy lokalu Warburger)
 8. ul. Wilcza 58 A (przy lokalu Znajomi Znajomych)
 9. Bielańska 1 (w lokalu Resort)
 10. ul. Nowogrodzka 27 (przy lokalu Parking)
 11. ul. Bracka 20 (przy lokalu Między Nami)

Twórcy designu pianin:

Zuzanna Rajewska
Gem One
Koxu
Luiza Kwiatkowska
Maciej Blus
Kultura Podwórka
Dziewczyny Nie Płaczą
Vaczor
Karolinka Ka Kaczmarska
Justyna Buba Purzycka
Foxy
Wiur
Basia Leśniewska
Janusz Gałuszka
Monika Tomaszek
Rafał Wróblewski