Zaostrzenia dotyczące posiadania broni są w naszym kraju niezwykle rygorystyczne. W zasadzie bez zezwolenia dysponować możemy jedynie najbardziej prymitywnym sprzętem odstraszającym typu gaz pieprzowy czy pałka teleskopowa, ale również pod pewnymi obostrzeniami – pałka musi mieć określoną w przepisach konstrukcję, wymiary i wagę. Na razie legalne jest również posiadanie prostych paralizatorów o małej mocy, których celem jest nie tyle obezwładnienie napastnika, ile raczej zniechęcenie go do ataku i odstraszanie. Odstraszanie może być bardziej skuteczne, gdy w grę wchodzi broń hukowa. Ten rodzaj broni to doskonała imitacja klasycznej broni palnej z tą różnicą, że broń tego typu nie jest przystosowania do używania amunicji ostrej.

Jak sama nazwa wskazuje, broń hukowa konstrukcyjnie przystosowana jest wyłącznie do używania specjalnej amunicji hukowej. Głośny dźwięk wystrzału ma odstraszyć potencjalnego napastnika i zasygnalizować otoczeniu sytuację zagrożenia, a pośrednio skłonić postronne osoby do zawiadomienia policji. Taka broń w sytuacji kryzysowej może stać się zatem ostatnim narzędziem ratunku, z jakiego możemy skorzystać, by uniknąć bezpośredniej napaści ze strony pojedynczej osoby lub grupy osób.

broń hukowaWedług opinii części ekspertów użycie broni hukowej może być jednak niebezpieczne. Wyciągnięcie przedmiotu przypominającego prawdziwą broń palną może zachęcić napastnika do użycia prawdziwej broni, jeśli taką dysponuje. Być może właśnie dlatego wielu policjantów i ekspertów stara się zakazać sprzedaży broni hukowej. Na razie zakup tego typu broni jest jednak legalny.

Jak działa broń hukowa?

Zasada działaniu tego typu broni jest prosta. Po pierwsze broń hukowa ma odstraszać już samym swoim wyglądem – pistolety tego typu do złudzenia przypominają swoim wyglądem oryginalną broń palną. Po drugie, ma odstraszać dźwiękiem wystrzału. W zamyśle konstruktorów tego typu broni, oddanie strzału ma sprowokować napastnika do ucieczki, a także skłonić postronne osoby do zawiadomienia policji o istniejącym zagrożeniu.

Kiedy kupić broń hukową?

Gdy nie mamy możliwości zakupu klasycznej broni palnej, zakup broni hukowej może być dla nas jedyną sensowną alternatywą. Oczywiście użycie tego rodzaju broni wiążę się z pewnym ryzykiem – niepożądanej reakcji napastnika – jednak w większości sytuacji oddanie strzału i towarzyszący mu huk może zniechęcić atakującą osobę do kontynuowania napaści. Taka broń może być uzupełnieniem dla gazu pieprzowego, paralizatora lub pałki teleskopowej, ale warto po nią sięgać jedynie w ostateczności.