dronyIle kosztują drony?

Rośnie popularność różnego rodzaju aparatów latających, które swym wyglądem nieco przypominają helikoptery (także tutaj stosowany jest system śmigieł ustawionych równolegle względem ziemi). Z jednej strony wynika to z mody i pewnej fascynacji, której chętnie ulegamy. Z drugiej strony jest to wynikiem spadających cen na tego typu produkty. Obecnie za drony o stosunkowo prostej konstrukcji zapłacimy nie więcej niż kilkaset złotych. Co ciekawe, od razu będą one wyposażone w kamerę i zdatne do kręcenie filmików lub robienia zdjęć ze znacznej wysokości (nawet 50-100 metrów). Naturalnie za bardziej profesjonalny sprzęt trzeba zapłacić znacznie więcej. W tym przypadku ceny dochodzą już do wartości kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Możliwości wykorzystania dronów

Odpowiedź na pytanie czy drony są jedynie zwykłą zabawką, czy też narzędziem służącym do pracy, zależeć będzie oczywiście od naszych potrzeb i oczekiwań. Na razie służą one przede wszystkim do zabawy. Do zakupu popycha ciekawość oraz chęć sprawdzenia możliwości takiego latającego cudeńka. W niektórych przypadkach, a dokładniej mówiąc w niektórych branżach, dron wyposażony w wysokiej jakości kamerę staje się już jednak nie tylko zwykłym gadżetem, a przede wszystkim nowoczesnym narzędziem pracy. Mowa tu oczywiście o fotografii. Tutaj dron znacznie zwiększa pole manewru osoby zajmującej się profesjonalnym wykonywaniem zdjęć. Dzięki możliwościom oferowanym przez latające aparaty można wykonać chociażby panoramę krajobrazu lub zrobić zdjęcie dowolnego obiektu, z czego coraz częściej korzystają inwestorzy budowlani – osoby kupujące mieszkania mogą stale monitorować postępy robót. Oczywiście z możliwości dronów korzystają także służby ratownicze i porządkowe, a także wojsko – w końcu właśnie stąd wywodzą się pierwsze obiekty tego typu.

Jakiego urządzenia potrzebuję?

Przez zakupem drona warto zatem zadać sobie pytanie, do czego tak naprawdę będzie on nam potrzebny. Jeśli chcemy się nim tylko pobawić, sprawdzić jego możliwości i ewentualnie sfotografować swój dom z pewnej wysokości, wystarczy kupić prosty sprzęt za maksymalnie kilkaset złotych. Jeśli jednak taki aparat latający ma mieć zastosowanie bardziej profesjonalne, od razu warto zainwestować w coś porządnego. Dobrej jakości drony to nie tylko lepsze kamery, ale także większy udźwig (można zainstalować dodatkowy obiektyw), większy zasięg i większa stabilność lotu. Niestety czas pracy w każdym przypadku jest bardzo ograniczony (zwykle jest to 10-20min. lotu), co na razie, przynajmniej w pewnym stopniu, ogranicza radość płynącą ze sterowania tego typu sprzętem.