27 czerwca na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie odbędzie się premiera scenicznej adaptacji powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Artura Tyszkiewicza, której mecenasem został Getin Bank.Podczas spektaklu, dzięki niezwykłej scenografii autorstwa Justyny Elminowskiej, widzowie będą świadkami rewolucyjnej zmiany przestrzeni teatralnej i zatarcia granic między sceną a widownią. Zaangażowanie w inicjatywę to element szerszego programu Getin Banku, którego celem jest wspieranie projektów realizowanych przez młodych i zdolnych przedstawicieli świata kultury oraz nauki.

 

Akcja sztuki „Mistrz i Małgorzata”, objętej mecenatem Getin Banku, którą już niedługo będzie można obejrzeć na deskach lubelskiego teatru, rozgrywa się w latach trzydziestych XX wieku w Moskwie. To właśnie wątek moskiewski powieści będzie kluczowy dla inscenizacji. Woland wraz ze swoją świtą opanuje przestrzeń teatru, zmieniając dotychczas obowiązujące reguły i zasady. Takie odwrócenie porządku dostarczy widzom zupełnie nowych wrażeń, zaś inspirowana wesołym miasteczkiem scenografia przygotowana przez Justynę Elminowską wprowadzi ich w niezwykłą atmosferę świata Bułhakowa. W rewolucyjnej adaptacji powieści wystąpi ponad trzydziestu aktorów, dla których uszyto ponad sto kostiumów.

 

– „Mistrza i Małgorzatę” – jak każdą wielką powieść – trudno w teatrze zrealizować jeden do jednego. Dlatego w swojej adaptacji Bułhakowa wychodzę od pomysłu Variétés, takiego teatru niezbyt wysokich lotów, do którego przybywa Woland po to, by zobaczyć ludzkość w masie, a tym samym sprawdzić, czy człowiek na przestrzeni dziejów w jakikolwiek sposób się zmienia. Ten pomysł wyjścia od takiego „teatru w teatrze” jest swego rodzaju pułapką na widza. Spektakl zaczynamy bowiem od feerii barw i dźwięków, magii i iluzji, teatru atrakcyjnego i łatwego w odbiorze po to, by postawić pytanie, czy właśnie takiego teatru potrzebujemy – mówi reżyser Artur Tyszkiewicz.

 

Premiera sztuki „Mistrz i Małgorzata” odbędzie się 27 czerwca o godz. 19:00 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Kolejne spektakle będzie można obejrzeć28-29 czerwca oraz 2-6 lipca 2014 r. Jest to kolejna inicjatywa, w którą zaangażował się Getin Bank w ramach szerszego projektu wspierania utalentowanych, młodych ludzi wprowadzających w życie swoje, często niestandardowe, ale przez to ciekawe i innowacyjne realizacje. Bank objął mecenatem również nowatorski projekt Teatru Śląskiego – „KatoDebiut”, którego celem jest stworzenie młodym artystom przestrzeni do pracy twórczej pod okiem doświadczonych mentorów. Efektem działań tegorocznej grupy debiutantów była sztuka „Elling” Axla Hellsteniusa w reżyserii Michała Wawrzeckiego.