Jakie są biologiczne uwarunkowania aktywności społecznej i jak zaczęła się jego przygoda z polityką – na takie i inne pytania odpowiedział Prof. Jerzy Vetulani podczas spotkania w Krakowie 28 kwietnia 2014, którego organizatorem był Klub Zygmuntowski.

Prof. Jerzy Vetulani w Klubie Zygmuntowskim, Fot. Jan Lorek

Prof. Vetulaniego przedstawiać nie trzeba. To znany krakowski naukowiec, badacz i wykładowca. Jego głównymi obszarami zainteresowań i działalności naukowej są neurobiologia oraz psychofarmakologia. Podczas spotkania, które poprowadził Wojciech Kolarski, Prof. Vetulani, kandydat na Prezydenta Miasta Krakowa w 2002 roku przybliżył zgromadzonym w Sali Baltazara Fontany kamienicy „Pod Gruszką” jak zaczęła się jego przygoda z polityką i skąd wzięło się zainteresowanie działalnością społeczną.

Jednak główna część spotkania dotyczyła neurobiologicznych uwarunkowań zaangażowania społecznego, które Prof. Vetulani szczegółowo omówił nie tylko w ramach samego spotkania, ale i późniejszych pytań słuchaczy. Przybyli na spotkanie Klubu Zygmuntowskiego mieli okazję dowiedzieć się m.in. o neuronach lustrzanych, które odpowiadają za identyfikację emocji i uczuć u innych ludzi oraz Teorii umysłu. Te dwa aspekty wskazał jako wyjaśnienie zachowania człowieka w społeczeństwie oraz podstawę umiejętności negocjacyjnych. Te jak wiemy mają duże znaczenie w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Profesor Jerzy Vetulani powiedział także jak na jego tworzenie się wpływa inteligencja emocjonalna.

Spotkanie można podsumować słowami, że dobrze mieć świadomość, że istnieją biologiczne podstawy zachowań człowieka. Trzeba jednak pamiętać, że duże znaczenia i wpływ na postawy obywateli mają także wychowanie, kultura oraz edukacja.

 

Organizatorem spotkań Klubu Zygmuntowskiego jest Fundacja im. Zygmunta Starego, a sam Klub Zygmuntowski jest miejscem intelektualnych spotkań i dyskusji. Więcej informacji dostępnych jest na stronie http://fundacjazygmuntastarego.pl/klub-zygmuntowski/najblizsze-spotkanie/

Kolejne spotkanie odbędzie się 5 maja 2014. Jego Gościem będzie Mira Jankowska, założycielka Mistrzowskiej Akademii Miłości, która powie jak można uczyć Polaków miłości.