1 maja b.r. minie 10 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zdecydowana większość ekspertów ekonomicznych i analityków jest przekonana, że było to bardzo korzystne dla Polski i wszystkich jej obywateli. Nowe kontakty handlowe z krajami unijnymi „popędziły” polską gospodarkę do przodu, a miliardy euro, które zasiliły państwowy budżet pozwoliły przeprowadzić inwestycje we wszystkich sektorach gospodarki.

Po 10 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej powoli zacierają się podziały polityczne na nowe i stare kraje Europy. Całkowite otwarcie granic, które nastąpiło po wstąpieniu do Unii Europejskiej sprawiło, że Polska stała się miejscem atrakcyjnym turystycznie i celem podróży wielu milionów Europejczyków. Przynależność do krajów zjednoczonej Europy to także możliwość rozwijania kariery zawodowej poza granicami państwa, dla wielu bezrobotnych alternatywa i szansa na zatrudnienie.
Z drugiej jednak strony członkostwo Polski w Unii wymusiło na polskich przedsiębiorcach umiejętność bycia konkurencyjnym. Europa stawia na profesjonalizm i innowacyjność tym bardziej, że wymagania konsumenckie wciąż rosną. Polskie firmy, świadczące usługi na rynku międzynarodowym muszą stale podnosić jakość usług, obserwować rynek i inwestować.

Dobrym przykładem są polskie przedsiębiorstwa z branży transportowej. Od kilku już lat polscy przewoźnicy są w ścisłej czołówce europejskich rankingów pod względem wielkości przewozów transportowych. Jest tak, bo polscy przewoźnicy mają bardzo dobrą opinię wśród klientów. Wyróżnia ich profesjonalizm, elastyczne podejście dla klienta, nowoczesny tabor i co ważne cenowa elastyczność. „Tylko bardzo wysoka jakość usług i dobra oferta cenowa składają się dziś na sukces w tej branży. Przy tak ogromnej konkurencji w sektorze transportowym przywiązanie klienta do firmy jest na miarę złota. Dziś przewoźnik to właściwie też kurier, bo pasażerów, czy przesyłki odbiera się spod domu i zawozi dokładnie pod wskazany europejski adres. Sprawdzony, pewny kierowca, wygodny i nowoczesny pojazd to już standard, którego ominąć się nie da. Wymagania rosną, ale sprostanie im to wyzwanie, które po prostu trzeba podjąć” tłumaczy Beata Borowska, właścicielka firmy Trans-Voyager z Podkarpacia.

Wysoka pozycja polskich firm przewozowych na arenie europejskiej to efekt elastycznego podejścia do biznesu. Wielu przewoźników współpracuje na zasadzie stałych kontraktów z partnerami na Zachodzie Europy, co pozwala oferować klientom szeroki wachlarz usług i optymalną ofertę cenową. Jeśli inwestycje w infrastrukturę drogową w Polsce będą prowadzone systematycznie, w przyszłości można się spodziewać dalszego rozwoju transportu przewozowego, a zapowiedzi poszerzenia Unii o kolejne państwa na pewno są dla polskich przedsiębiorców sygnałem, że w tę branże warto inwestować.