Jedną z najbardziej popularnych gier stołowych jest tak zwana gra w bilard. Poprawna nazwą jest snooker, czyli gra bilardowa, która jest rozgrywana na stole do bilardu angielskiego, o czym świadczą odpowiednie rozmiary. Przy stole znajduje się sześć kieszeni. Cztery rozmieszczone są w rogach, a pozostałe dwa w połowie dłuższych boków. W grze mogą uczestniczyć dwie osoby, bądź dwie drużyny.

stoły do snookeraWiększość osób przynajmniej raz widziała albo nawet grała w snooker w lokalu lub w domu przyjaciela, który postanowił zainwestować w taką „zabawkę”. Taka gra niesamowicie wycisza, odpręża, rozwija skupianie się i kontrolę nad sobą, ponieważ idealne wycelowanie w bilę jest możliwe tylko wytężenia skupienia.

Snooker to gra, która wymaga zapoznania wielu zasad. Pierwszym ważnym punktem jest to, ze stoły do snookera muszą mieć określony wymiar, czyli 3569 mm x 1778 mm. Wysokość stołu do snookera jest mierzona od podłogi do najwyższej części band (boków), czyli tak zwanych koron. Masa jest dosyć duża, ponieważ aż ponad 1000 kg. Rama stołu powinna być wykonana z mahoniu, jest to najczęstsze wykonanie, blat z płyt łupkowych pokrytych wełnianym suknem, najczęściej w kolorze zielonym, czyli kolorze najbardziej rozpoznawalnym i standardowym w przypadku stołów do snookera. Bile to oczywiście najważniejsze elementy, ponieważ służą do całej rozgrywki. Wszystkich bili musi być dwadzieścia dwie, w tym jest piętnaście czerwonych, sześć kolorowych (czarna, różowa, niebieska, brązowa, zielona i żółta), biała służy jako rozgrywająca. Bile powinny mieć średnicę 52,5 mm, ale jest także tolerancja co do ich wielkości.

Cała gra to nie tylko stoły do snookera oraz bile. Duże znaczenie, no i bez niego nie można grać, ma kij. Kij do snookera może być różnej długości, dostosowany do wzrostu zawodnika, aby wygodniej mu się grało i lepiej celowało w bile. Jednak nie może być krótszy niż 3 stopy (914 mm) i nie może odbiegać od ogólnie przyjętych norm i kształtów. Największe i najbardziej znane firmy produkujące profesjonalne kije do snookera to Peradon, Cue Craft, Trevor White, Master Cue, Craftsman, John Parris, Glover Cues, Stamford Cuemakers, GBL, Nothh West Cues, Mike Wooldridge.

Zasady gry snookera są raczej wszystkim znane. Gracz musi uderzyć w białą rozgrywającą bile w taki sposób, aby pozostałe trafiły w którąś z kieszeni w odpowiednim porządku. Kijem do snookera można uderzać tylko w białą bile. Gracz musi uzyskać najwięcej punktów i sprawić, żeby na stole do snookera nie pozastały żadne bile. Gdy te warunki zostaną spełnione to gracz wygrywa rozgrywkę.

Stoły do snookera są duże, ale dla fanatyków i amatorów lokalowych rozgrywek poleca się mniejsze modele(sprawdź na http://www.bilard.pl/pol_m_Stoly-do-snookera-101.html). Oczywiście jeżeli ktoś bardzo chce i ma fundusze to może zainwestować w taką dużą rzecz. Gra, mimo że jest spokojna, przynosi duża zabawy, a także nawet adrenaliny. Kto choć raz grał, ten wie, jak pasjonujące może się to wydać i przy okazji wyciszające i wprawiające w potrzebny spokój oraz wyciszenie.