W ramach światowej trasy promującej najnowszy album Red Hot Chilli Peppers wystąpią w Polsce. Możemy ich oczekiwać już 25 lipca 2017, kiedy to wystąpią na stadionie Cracovii. The Gateway to już ich jedenasty album studyjny, czy podbiją nim serca fanów?

Powstanie grupy

Red Hot Chilli Peppers to grupa pochodząca z Kalifornii i grająca głównie funk rocka. Powstała w 1983 roku w Los Angeles. Styl muzyczny RCHP się wyróżnia na tle innych grup, gdyż jest bardzo zróżnicowany. Łączy on w sobie funk z elementami rocka alternatywnego, punk rocka czy rocka psychodelicznego.

Pierwotnie w skład grupy wchodzili oprócz Anthony’ego Kiedisa i Micheale Balzary’ego pseud. Flea również Hillel Slovak oraz Jack Irons. W dzisiejszym składzie wraz z Kiedisem i Balzarym znajdziemy Chad’a Smith’a z Josh’em Klinghoffer’em.

Pierwszy komercyjny sukces

Pierwszym popularnym i znaczącym albumem zespołu był Blood Sugar Sex Magic (1991), który sprzedał się w nakładzie 13 milionów egzemplarzy, zapewniając tym samym grupie komercyjny sukces. Frusciante nie mógł wytrzymać presji związanej ze sławą i sukcesem, popadając w uzależnienie od narkotyków, przez co opuścił zespół podczas trasy koncertowej promującej wydawnictwo, a jego miejsce zajął Dave Navarro.

Californication

Kolejny album One Hot Minute odniósł mniejszy sukces od poprzedniego albumu. Navarro z powodu różnic odszedł z zespołu, a zastąpił go wyleczony z nałogu Frusciante. W takim składzie grupa wrócił do studia, nagrywając następny album Californication (1999). Płyta ta sprzedała się w 15 milionach egzemplarzy, dzięki czemu dała grupie największy sukces komercyjny spośród jej wszystkich albumów.

W 2002 roku pojawił się album By the Way, a następnie w 2006 roku podwójny album Stadium Arcadium, który jako pierwszy w historii pojawił się na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100.

Nagrody i sława

Zespół RCHP siedmiokrotnie zdobył nagrodę Grammy i sprzedał 80 milionów płyt na świecie. W 2009 roku grupa była nominowana do wprowadzenia jej do Rock and Roll Hall of Fame.

Technika i styl

Kiedis posiada specyficzny styl śpiewu, łączy w nim mówienie, rapowanie z klasycznym śpiewem. Gra na basie Flea łączy w sobie funk, punk, psychodelę oraz hard rock.

Ważną częścią  zarówno koncertów, jak i nagrań zespołu od zawsze była improwizacja. Na początku kariery większość występów grupy było improwizowane. Lubią też zaczynać od tego występu oraz na tym je kończyć.

Już 25 lipca będziemy mogli zobaczyć Red Hot Chilli Peppers na żywo w Polsce. Ich pierwszy koncert w naszym kraju odbył się 3 lipca 2007 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W przyszłym roku usłyszymy grupę w Krakowie na stadionie Cracovii. Bilety na koncert można już zakupić zarówno stacjonarnie, jak i w Internecie. Ceny na portalu alebilet.pl zaczynają się już od 349 złotych za miejsce na trybunach, za około 370 złotych znajdziemy miejsce na płycie, a w cenie 700 złotych wejdziemy jako pierwsi pod scenę, dzięki biletowi GOLDEN CIRCLE EARLY ENTRY.