Ostatnia dekada pokazała, jak potężnym narzędziem w kreowaniu trendów, autorytetów i gwiazd stał się internet. To dzięki YouTube’owi wielu nieznanych artystów może pokazać światu swój talent i zaistnieć w show-biznesie. Kto dziś króluje w sieci? Kogo kochają polscy internauci?Ivs_Alter

Siła internetu jest bezdyskusyjna. Rozkwit social mediów, w tym YouTube’a, stworzył zupełnie nową jakość w dyktowaniu trendów i ruchów. Nie tylko skrócił dystans między gwiazdami a ich fanami, ale również pozwolił na odkrywanie nowych talentów. Dawniej, początkujący aktorzy i piosenkarze, bez funkcjonowania w show-biznesie, nie mogli nawet marzyć o otrzymaniu roli czy nagraniu płyty. Trend powoli się odwraca – to właśnie w sieci łowcy talentów poszukują nowych gwiazd. A wszystko zaczęło się w 2008 roku, gdy pewna matka z Kanady zaczęła wrzucać na YouTube’a szkolne występy i amatorskie nagrania swojego syna – po to, by mogła obejrzeć je rodzina. W jeden z filmików przez przypadek kliknął Scooter Braun, były dyrektor marketingowy firmy wydawniczej So So Def. Śpiew chłopca do tego stopnia go zaintrygował, że postanowił go odnaleźć. I tak zaczęła się kariera Justina Biebera, pierwszego YouTube’owego gwiazdora. Jako 15-latek nagrał w 2009 roku płytę debiutancki album, „My World”, który pokrył się platyną za sprzedaż powyżej miliona egzemplarzy w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Dalsza kariera zaczęła toczyć się w zawrotnym tempie.

Dawid Kwiatkowski został okrzyknięty w 2013 roku „polskim Bieberem”. Jako 17-latek stał się gwiazdą internetu, wrzucając do sieci własne, oryginalne covery znanych hitów, obserwowane przez tysiące fanek. Nagrał wtedy pierwszy solowy album „9893”, który uzyskał status złotej płyty. Dziś ma na koncie trzy krążki, koncertuje, wystąpił w „Tańcu z gwiazdami”, gdzie znalazł się w finałowej trójce. Jego profil na Facebooku polubiło ponad 300 000 osób. Z kolei jego nowy teledysk do utworu „Droga” ma już na YouTube ponad 850 000 odsłon.

O szczęściu do sieci może również powiedzieć Saszan – polska blogerka i wokalistka, która swoje piosenki wrzucała na kanał na YouTubie. Był 2013 – w tym samym roku podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną, a rok później wydała pierwszy album. W 2015 zdobyła nagrodę Young Stars Festival w kategorii „Najlepsza artystka”. Jej teledysk „Proste słowa” obejrzano ponad 460 000 razy, a profil na Facebooku śledzi ponad 200 000 osób. I o nią upomniała się telewizja, Polsat zaprosił ją do udziału w „Celebrity Splash”, gdzie doszła do ścisłego finału.

Każdy youtuber marzy aby 2016 był jego rokiem. Swoich ambicji nie ukrywa Ivs Alter: Popowe brzmienie zawdzięczam Justinowi Stone’owi, który uczył mnie śpiewu w Nowym Jorku. Aktualnie pracuję nad wydaniem mojego pierwszego albumu, który nagrałam z londyńską wytwornią Phrased Differently. Producentami są Knightstarr i Michael Stockwell, którzy współpracują z Craigiem Davidem, Ritą Orą czy Miley Cyrus – mówi artystka. Jej singiel „Chwyć powietrze” (Domek z kart) obejrzało już ponad 750 000 odsłon na YouTube.

Jedno jest pewne, coraz więcej ludzi zaczyna swoją karierę na YouTubie i ten trend jest widoczny w Polsce i na świecie. Media tradycyjne sięgają po gwiazdy internetu i nic nie wskazuje na to, aby w 2016 roku miało się to zmienić.