Nie musisz być profesjonalistą, aby posługiwać się dobrym sprzętem do odtwarzania dźwięku. Są takie urządzenia, których nie powstydziłby się sam Calvin Harris, a z których możesz korzystać na co dzień. Przedstawiamy kilka sprzętów, które mogłyby zostać określone jako niezbędnik DJ-a, a dla fanów czystych dźwięków będą gratką w codziennym użytkowaniu.

Profesjonale słuchawki

Do wyboru mamy wiele modeli. Od najtańszych, które możemy mieć już za np. 45 złotych, do nowoczesnych i markowych, których cena często przekracza tysiąc złotych. Szczególnej uwadze polecamy słuchawki bezprzewodowe, które za pomocą funkcji Bluetooth transmitują dźwięk ze zsynchronizowanego urządzenia, bez denerwujących kabli.

Warto zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia, które informuje nas o tym, jaki zakres częstotliwości obsługują słuchawki. Najczęściej spotykany zakres to 20 Hz – 20000 Hz, jest to pełny zakres słyszalny dla ludzkiego ucha. Jeśli jednak chcemy większej głębi dźwięku, warto poszukać sprzętu  o częstotliwości poniżej i powyżej tego zakresu. Dzięki temu możemy nie tylko usłyszeć, ale nawet „poczuć” nasz ulubiony utwór.

Dla pełniejszego odbioru polecamy większe wartości dynamiki dźwięku wyrażone w decybelach. Dzięki temu, bez regulacji głośności możemy lepiej słyszeć zarówno dźwięki ciche, jak i głośne, co jest szczególnie ważne przy słuchaniu muzyki klasycznej. Ostatnim parametrem jest impedancja głośników, wyrażana w Ohmach (Ohm). Jest ona o tyle istotna, że jeśli kupimy sprzęt dla DJ-a z zakresem powyżej 300 Ohm, nie będziemy mogli z niego korzystać z pomocą smartfon’a, jakość dźwięku będzie jednak nieporównywalnie lepsza.

 

Kolumny

Kolejnym atrybutem DJ-a są solidne kolumny. To one wpływają na ostateczną jakość i odbiór dźwięku. Absolutną podstawą przy dobieraniu odpowiednich kolumn jest wiedza o tym, z jakim sprzętem będą współpracowały oraz do jakich potrzeb będą wykorzystywane. Kolejną wskazówką będzie stosunkowo prosta zasada, mówiąca o tym, że powinniśmy dopasowywać wielkość kolumn do pomieszczenia, w jakim będą się znajdowały. Podstawowym błędem jest tu wstawienie wielkich kolumn do małego pomieszczenia i odwrotnie.

W obu przypadkach nawet najlepszy sprzęt nie będzie w stanie nadrobić strat w jakości spowodowanych złym rozkładem dźwięku. Rozwijając tę zasadę, możemy stwierdzić, że w mniejszych pokojach doskonałym wyborem będą kolumny podstawkowe, które pomimo niepozornych rozmiarów mogą zaskoczyć jakością, a w większych pomieszczeniach sprawdzą się zestawy wolnostojące, których wielkość pozwala na wypełnienie dźwiękiem całego pomieszczenia.

Profesjonaliści upodobali sobie kolumny aktywne tj. takie, które mają wbudowany wzmacniacz. Jest to dobra opcja również dla amatorów, ponieważ nie musimy się przejmować doborem parametrów.

Gramofon

Sprzęt ten zyskuje ostatnio coraz bardziej na popularności, nie tylko wśród audiofilów. Zaopatrują się w niego fani klasycznego odbioru dźwięku oraz osoby ceniące sobie klasyczny design wnętrz, do którego to urządzenie pasuje doskonale.

Profesjonalni Dj-e upodobali sobie ten sprzęt ze względu na duże możliwości ingerencji w jakość i charakter dźwięku. Dzięki temu, że gramofon składa się z kilku osobnych części, można podwyższać różne parametry i tym samym zmieniać odbiór dźwięku. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z dźwiękiem analogowym będzie wyzwaniem dopasowanie wszystkich zmiennych do siebie, jednak specjaliści w sklepach z ochotą wyjaśniają wszelkie pytania i pomagają w doborze części.

Warto pamiętać aby kupować sprzęty, do których części zamienne są dostępne na rynku i możliwa jest ich wymiana w przypadku uszkodzenia. Nie ma nic bardziej demotywującego do dalszych poszukiwań, niż konieczność wyrzucenia sprzętu, który dopiero zakupiliśmy, ze względu na brak części wymiennych.

Aby kupić dobry sprzęt audio, nie trzeba być ekspertem, wystarczy z nim porozmawiać i pamiętać, że ostateczna decyzja należy do nas. Do amatorskiego wykorzystywania sprzętów, efekty wizualne i cena powinny być równie istotnym wskaźnikiem, jak inne parametry wyznaczające jakość produktu.