Jeżeli kochasz muzykę, a takty wygrywane na jakichkolwiek instrumentach sprawiają, że przechodzą Cię ciarki na plecach, to znak, że sam powinieneś spróbować nauczyć się grać. Nic prostszego! Dzięki dzisiejszemu dostępowi do Internetu różne chwyty i sztuczki przestają być tajemnicą tylko zawodowców. Teraz każdy amator może rozpocząć swoją przygodę z muzyką nie wydając mnóstwa pieniędzy na profesjonalne lekcje z nauczycielem.

Najlepiej swoją przygodę z nauką gry zacząć od instrumentów klawiszowych. Są to instrumenty pochodzące z różnych grup: strunowych, dętych, samobrzmiących, elektronicznych czy elektrycznych. Cechą wspólną wszystkich tych instrumentów jest, jak można się domyślić klawiatura.

Instrumenty klawiszowe są różne, jednak dla początkujących bardzo dobrym sprzętem będzie keyboard. Składa się on z białych i czarnych klawiszy. Czarne występują zawsze w grupach po dwa i trzy naprzemiennie. To, co musi przyswoić sobie osoba rozpoczynająca naukę to podstawowe pojęcia, np. oktawa, czyli odcinek klawiatury na keyboardzie, który obejmuje dwie grupy czarnych klawiszy – dwa + trzy czarne i otaczające je białe. Łącznie jest to dwanaście klawiszy, czyli dźwięków, jakie mogą wydobyć się z tego instrumentu klawiszowego.

Ważne jest również nazewnictwo odpowiednich miejsc na instrumentach klawiszowych. I tak, zawsze przed dwoma czarnymi klawiszami zawsze znajduje się biały nazywany „C”, natomiast pomiędzy nimi jest klawisz „D”, za nimi „E”. Kolejnymi klawiszami w oktawie są: „F”, „G”, „A” oraz zamykający „H”.  W instrumentach klawiszowych, klawisze wydają dźwięki odległe od siebie o pół tonu. Czarne klawisze zawsze mają dwie nazwy, które pochodzą od nazw białych klawiszy, które go otaczają. Łącznie w keyboardzie mamy pięć oktaw, czyli 60 klawiszy.

Instrumenty klawiszowe wymagają odpowiedniego ustawienia rąk przy nauce gry. I jest to rzecz, o której nie mogą zapomnieć początkujący. Prawa dłoń powinna być oparta na opuszkach wszystkich palców, a cała dłoń powinna wyglądać tak, jakby obejmowała mały, okrągły przedmiot. Kciuk powinien być ustawiony pod odpowiednim kątem, a jego końcówka powinna być zgięta tak, żeby palce były przedłużeniami klawiszy.

To są podstawowe informacje dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z instrumentami klawiszowymi. Oczywiście przed takimi osobami długa droga i jeżeli nie czują się zniechęcone samotną naukę z samouczków dostępnych w mediach społecznościowych oraz na różnych stronach internetowych, to powinny systematycznie i z dużą regularnością praktykować naukę gry na instrumencie.