Nie ma większej nieroztropności od kierowcy rajdowego, który pokusił się o jazdę autem bez specjalnego kasku! Liczba urazów i nieszczęść, która mogła spotkać taką osobę jest bardzo długa, np. uraz odcinka kręgosłupa szyjnego lub jego całkowite złamanie. Nikt, kto jest trzeźwo myślącym oraz rozsądnym człowiekiem nie wsiądzie do auta na torze rajdowym bez ochrony głowy!

Hełm dla kierowcy rajdowego to obowiązkowy gadżet, tak jak dla triathlonisty kask rowerowy. Nie można ruszać bez niego. Wszyscy o tym doskonale wiemy, że w sportach, gdzie rozwijamy duże prędkości narażeni jesteśmy na liczne urazy, a żeby im zapobiegać musimy mieć na wyposażeniu podstawowe narzędzia. Wśród wielu hełmów rajdowych jest duży wybór, np. kask Stilo.

Kask kierowcy rajdowego powinien być zrobimy z trwałych materiałów. Do ich produkcji stosuje się karbon, kevlar oraz włókna szklane, a także wysokiej jakości i bardzo wytrzymały plastik typu ABS. Jeżeli ktoś nie wie, to włókna szklane są niezwykle wytrzymałe, a także świetnie izolują ciepło oraz akustykę. Karbon jest nietopliwym materiałem, który zapewnia ochronę przed pożarami. Dodatkowo jest to materiał niezwykle wytrzymały. Równie mocny jest kevlar, który najczęściej używany jest przy sportach ekstremalnych, ale również przy produkcji materiałów kuloodpornych. Z takich materiałów wyprodukowany jest między innymi kask Stilo.

Kolejnym elementem, który należy sprawdzić przed zakupem hełmu rajdowego, to wyściółka. Powinna ona być  zrobiona z materiału przepuszczającego powietrze. Inne, słabej jakości materiały powodują pocenie się skóry. Kierowca wytrzyma w takim kasku co najwyżej kilka minut. Spośród różnych hełmów polecamy sprawdzić kask Stilo, którego wewnętrzna wyściółka wykonana jest z miękkiego materiału, który sprawia, że skóra może oddychać.

Warto również sprawdzić zapięcie hełmu, ponieważ musi ono dokładnie przylegać do brody, ale nie może jej za mocno uciskać. Kaski, które tego zabezpieczenia nie posiadają, nie powinny być w ogóle brane pod uwagę przy zakupie (przy dużym uderzeniu mogą spaść z głowy, czyli nie zapewniają żadnego bezpieczeństwa).

W kaskach zamkniętych, szczególnie przystosowanych do jazdy po torze typu single-seater, bardzo często umieszcza się wizjery przeciwmgłowe, które zwiększają widoczność podczas fatalnych warunków pogodowych.

Jeżeli zastanawiasz się, w jakim kasku będzie najlepiej, to pamiętaj, aby nie kierować się oszczędnościami! Jak masz czuć się komfortowo, ale przede wszystkim bezpiecznie, to wyłóż więcej pieniędzy, żeby mieć pewność, że to właśnie w tym hełmie samochodowym nic Ci się nie stanie!