Kiedy dążymy do osiągniecia idealnej sylwetki ważny jest harmonijny rozwój całego ciała. Dlatego, goniąc za wymarzoną formą nigdy nie wolno zapominać o ćwiczeniach nóg, a w szczególności łydek. Są one jedną z tych części ciała, którzy przysparzają nieco problemów przy treningu. Niekiedy trudności w ich rozwijaniu uwarukowane są genetycznie i niewiele da się z nimi zrobić. Jednak w większości przypadków solidny i porządny trening powinien przynieść oczekiwany skutek, w postaci pięknie zarysowanych, dużych mięśni łydek.

Garść wiedzy

Aby szybciej osiągnąć ten efekt, warto poznać kilka podstawowych faktów na temat trójgłowego mięśnia łydki. Składa się on z większego mięśnia brzuchatego oraz mniejszego mięśnia płaszczkowatego. Częstym błędem popełnianym przez początkujących, jest trenowanie wyłącznie pierwszego z nich, ponieważ znajduje się on bliżej powierzchni skóry. Należy jednak pamiętać, że im większy jest mięśnień płaszczkowaty, tym bardziej naciska na mięsień brzuchaty i tym bardziej eksponuje jego kształt.

skateboards-1150036_1280

Mięśnie łydki zbudowane są głównie z czerwonych włókien, na które najlepiej działa duża liczba powtórzeń. Niektórzy ćwiczą, dopóki nie poczują charakterystycznego pieczenia w tej części ciała. Zależnie od kondycji ćwiczącego może to wystąpić dopiero, kiedy wykonują serie po 25-50 powtórzeń. Dodatkowo, efekty treningu zobaczymy szybciej, jeśli będziemy trenować z ciężarem. Niestety, większość ćwiczeń na łydki z obciążaniem wymaga użycia specjalnego sprzętu, dlatego warto pamiętać szczególnie o tej części ciała, kiedy wybieramy się na siłownię. Łydki regenerują się dosyć szybko, zależnie od intensywności treningu od 2 przy niskiej, do 4 przy wysokiej.

Sprawdź też inne ćwiczenia na nogi w Men’s Health.

Wspięcia na palce ze sztangą

Stajemy wyprostowani, w niewielkim rozkroku, na krawędzi podestu, lub na podłodze, jeśli dysponujemy podkładką pod palce. Sztangę trzymamy oburącz, opierając ją na plecach. Podnosimy się na palce, a następnie opuszczamy. Ruch nie musi być szybki, podczas powracania do pozycji wyjściowej nie wolno natomiast za szybko opadać i uderzać piętami o podłogę. Ciężar na sztandze powinien być dobrany odpowiednio do zaawansowania. Nie należy przesadzać, ponieważ zbyt duży ciężar może spowodować zerwanie stawu skokowego.

Inną wariacją tego ćwiczenia są wspięcia wykonywane na siedząco. Siedząc z prostymi plecami na ławce, trzymamy oburącz sztangę lub hantle na kolanach. Podnosimy stopy na palce i opuszczamy powoli, dotykając piętami podłogi. To ćwiczenie aktywizuje oba mięśnie łydek.

Ośle wsparcia

To ćwiczenie należy wykonywać z pomocą przeznaczonego do tego sprzętu, który opiera ciężar na naszej lędźwiowej części pleców. Pochylamy tułów prostopadle do podłogi, ręce opierając na ławce lub ustabilizowanym krześle i wykonujemy takie same wsparcia jak w poprzednim ćwiczeniu. Aktywizowany jest głownie mięsień brzuchaty.

Przepychanie ciężaru nogami na suwnicy

Plecy i biodra oprzyj na ławce urządzenia, wyprostuj nogi i umieść je na platformie. Cały czas mając wyprostowane nogi, zacznij podnosić ciężar, używając do tego jedynie czubków palców u stopy. W tym ćwiczeniu aktywizuje się mięsień brzuchaty.