Moda na Work-life Balance to już nie tylko moda na zdrowe odżywianie i moda na rozgraniczenie życia prywatnego od zawodowego.

Łatwo powiedzieć: pracę zostawiaj w biurze, a w domu zajmij się tym, co domowe – rodziną, przyjaciółmi, przyziemnymi obowiązkami, no i przede wszystkim pasją. Bo jakkolwiek przyszło Ci żyć – najważniejsze, abyś żył z pasją. Oczywiście, jedynym problemem jest tak naprawdę wdrożenie zmian, które muszą nadejść, bo nie da się funkcjonować na 200 % przez całą dobę, nie da się również żyć samą pracą, która – choć nie wiem, jakie dawałaby nam szczęście – musi mieć swoją porę, a my musimy umieć od niej odpocząć. Ale jak to zrobić, skoro według badań aż 70 % Polaków myśli na urlopie o pracy? Nie pozostaje to bez wpływu na nasz organizm – jesteśmy spięci, przemęczeni i wyczerpani… i w takim stanie wracamy dalej do pracy. To właśnie powód, dla którego polskie firmy coraz częściej stawiają na programy z zakresu Work-life Balance. Choć z pozoru wydaje się to być kolejnym sloganem, w dłuższej perspektywie pączkuję zmianami zachodzącymi w uczestnikach programów i organizacjach, które powoli przekształcają się i dostrzegają ich potencjał. Wypoczęci pracownicy, którzy potrafią łapać oddech między jednym projektem a drugim, stają się bardziej kreatywni i zaangażowani w realizację celów organizacji. Z obserwowanych przeze mnie zmian dostrzegam szczególnie te, które mają znaczący wpływ na atmosferę, na poczucie grania do jednej bramki i bycia częścią czegoś większego.

 

Sprawdź, czy potrzebujesz zmiany…

 1. Zdarza Ci się zajmować służbowymi sprawami po godzinach.
 2. Telefon służbowy nosisz zawsze przy sobie.
 3. Wieczorami sprawdzasz służbową skrzynkę e-mailową.
 4. Często zdarza Ci się opowiadać o pracy w negatywnym kontekście.
 5. Masz poczucie czasu przeciekającego przez palce.
 6. Robisz coraz więcej, a wydaje Ci się, że nie posuwasz się do przodu.
 7. Nie potrafisz odpoczywać – jesteś w ciągłym biegu.
 8. W niedzielę wieczorem myślisz jedynie o pracy i zadaniach do zrobienia.
 9. Odczuwasz lęk przed brakiem czasu, porażką, zmianą.
 10. Odczuwasz pustkę… ale nie potrafisz odnaleźć jej przyczyny.

 

Jeśli na któreś z powyższych pytań udało Ci się powiedzieć – JA TAK MAM, to wiedz, że nie jesteś sam. Takich osób jak Ty jest coraz więcej, bo zapomniały, co tak naprawdę liczy się w życiu i co daje nam absolutne szczęście. Praca jest częścią tego planu, ale nie jest jej istotą.

Zmiany są Ci potrzebne – i to tu i teraz. Nie odkładaj tego na później, bo w ten sposób niczego nie zmienisz. Rozejrzyj się dookoła.

Dobra wiadomość – możesz być szczęśliwy w pracy i w domu i możesz nauczyć się odpoczywać. Poniżej kilka zasad, które zapoczątkują małe zmiany, którego mogą stać się początkiem czegoś wielkiego.

 1. Staraj się dobrze odżywiać – to, co jesz, ma duży wpływ na to, jak się czujesz. Poszukaj rzeczy, które Ci smakują i tych, po których nie czujesz się najlepiej – zrób listę i zacznij eliminować truciznę ze swojego życia. Bardzo ważne jest też, abyś celebrował posiłek – daj sobie czas na konsumpcję. Może to oczywista rada, ale sam sobie odpowiedz, ile razy spożywasz posiłki w biegu, pośpiesznie… i bez umiaru.
 2. Myśl o sobie pozytywnie – nie wyliczaj sobie dróg, którymi nie kroczysz. Nie dokonuj negatywnej samooceny. Nie porównuj się, bo każdy z nas jest wyjątkowy. Uświadom sobie, ile osiągnąłeś i jak wiele w życiu udało Ci się zrobić.
 3. Zrób listę złych nawyków, które chciałbyś zmienić. Z pozoru może Ci się wydawać, że to nieosiągalny horyzont, ale po pewnym czasie sam zobaczysz, że już tam dotarłeś. Małymi krokami dąż do tego, co chcesz w sobie zmienić. Stawiaj sobie cele, które jesteś wstanie osiągnąć.
 4. Naucz się słuchać innych. Z pozoru wydaje nam się, że słuchamy drugiego człowieka, ale bardzo często to tylko złudzenie aktywnego słuchania. Kiedy nasi bliscy do nas mówią, często jesteśmy gdzieś bardzo daleko. W odpowiedzi na ich problemy mówimy o swoich problemach. Wymieniamy informacje, ale nie rozmawiamy. Odpuść sobie na moment swoje życie i posłuchaj, co inni do Ciebie mówią.
 5. Nie bój się. Staraj się przed każdym wyborem pomyśleć, czy aby nie kieruje Tobą wyłącznie bezpodstawny strach. Jeśli tak, może warto podjąć ryzyko, pójść pod prąd i zrobić coś, o czym zdarza Ci się marzyć.