Przed nami jedno z długo oczekiwanych i ważniejszych wydarzeń w piłce nożnej – EURO 2016. Mistrzostwa Europy, które w tym roku odbywają się we Francji, to powód do świętowania oraz kibicowania nie tylko dla fanów piłki nożnej, ale dla wszystkich Polaków. Jednak nie każdy z nas będzie miał okazje oglądać mecze na żywo, dlatego eksperci z Grupy Okazje postanowili sprawdzić[1], w jaki sposób mamy zamiar spędzić czas Mistrzostw Europy, jak będziemy kibicować oraz co kupimy lub kupiliśmy w związku z tym wydarzeniem.

Co kupujemy na EURO 2016?

W związku z odbywającym się w tym roku EURO 2016, badani planują dokonać zakupów, które umilą im czas spędzony na kibicowaniu piłkarzom. Na liście rzeczy, które mają zamiar nabyć znalazły się przede wszystkim artykuły spożywcze (31%). Podczas transmisji meczów nie może bowiem zabraknąć piwa oraz przekąsek. Popularnym zakupem są również gadżety kibica (17%) oraz odzież związana z turniejem (10%). Część osób planuje także nabycie nowego sprzętu RTV (4%), aby zwiększyć jakość obrazu i dźwięku. Łatwo się domyślić, że tego rodzaju zakupów częściej dokonują mężczyźni, gdyż to oni są większymi fanami piłki nożnej.

Jak spędzamy EURO 2016?

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Okazje, ponad połowa ankietowanych (55%) ma zamiar spędzić EURO 2016 przed telewizorem w domu, a 24% u znajomych. Z kolei 15% osób będzie kibicować w ogródkach piwnych lub lokalach, a 9% w strefach kibica. Jedynie 3% respondentów spędzi ten czas oglądając mecze na żywo we Francji. Okazuje się również, że spora grupa badanych (30%), w tym zdecydowanie więcej kobiet, nie zamierza w ogóle oglądać zmagań piłkarskich podczas EURO 2016.

 

Jak kibicujemy?

Polacy podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej mają zamiar wiernie kibicować naszej drużynie. Ankietowani najczęściej utożsamiają kibicowanie z piciem piwa i jedzeniem przekąsek (52%) oraz okazją do spotkania się z przyjaciółmi (51%). Respondenci mają również zamiar kibicować poprzez głośne krzyczenie czy śpiewanie (33%), oznaczając się na Facebooku (30%), zakładając szalik (15%), czy malując twarz w barwy narodowe (11%). Sposobów jest zatem wiele – każdy jest jednak dobry, jeżeli tylko będziemy się przy tym dobrze bawić.

 

Popularne gadżety

Podczas większych imprez sportowych, kibicom zazwyczaj towarzyszą gadżety, które dodatkowo wprowadzają odpowiedni nastrój. Najbardziej popularne to koszulki w barwach narodowych, szaliki, czapki, farbki do malowania twarzy czy trąbki i gwizdki. Coraz częściej można również spotkać flagi narodowe, które przywieszane są do samochodów na znak kibicowania.

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, które zbliżają się do nas wielkimi krokami, budzą w większości Polaków duże emocje. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Okazje wynika, że większość z nas ma zamiar oglądać mecze podczas EURO 2016. Kibicowanie to dla badanych przede wszystkim jedzenie przekąsek oraz możliwość spędzenia czasu w gronie znajomych. W związku z EURO 2016 duża część ankietowanych nabywa gadżety, które pomagają w kibicowaniu naszej drużynie.

[1] Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI – przeprowadzone wśród  członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 15.04.2016 – 17.04.2016 r.