Irena Kirszestein-Szewińska to legenda polskiego sportu. Należy do najbardziej utytułowanych rodzimych sportowców oraz najwybitniejszych lekkoatletek w historii. W ciągu swojej kariery udało się jej stanąć na podium w czasie czterech igrzysk olimpijskich i zgarnąć łącznie siedem medali. Jest pięciokrotną mistrzynią Europy.

W 1974 roku została uhonorowana przez United Press International tytułem najlepszej sportswoman świata, w tym samym roku wygrała plebiscyt Track & Field Athlete of The Year. Doceniona również w Polsce – czterokrotna laureatka Plebiscytu Przeglądy Sportowego i siedmiokrotna triumfatorka Złotych Kolców.

Irena Szewińska – narodziny talentu

Irena Szewińska talent do biegania przejawiała od najmłodszych lat. Po raz pierwszy została zauważona prze Lilianę Bucholc – nauczycielkę wychowania fizycznego. Już wtedy zrozumiała, że ma przed sobą niezwykle utalentowane dziecko, które z pewnością wyrośnie na mistrza olimpijskiego. Pierwsze igrzyska dla Szewińskiej miały miejsce w 1964 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy zderzyła się ze światem wielkiego sportu. Odniosła na nich sukces w sztafecie 4 x 100 metrów, która zakończyła się ustanowieniem przez Polki nowego rekordu świata (źródło). W konkurencji indywidualnej również zdobyła wysokie, drugie miejsce na podium. Kolejne lata dla Ireny Szewińskiej były popisem jej wspaniałych umiejętności i wrodzonych predyspozycji do pokonywania rywalek.

irenaszewinska

Sylwetka idealna

Duże znaczenie we wspaniałych osiągnięciach Ireny Szewińskiej miała jej sylwetka. Cechowały ją idealne fizyczne predyspozycje. Mierzyła 176 cm wzrostu, miała długie nogi (pozwalający na długi krok) oraz odpowiednią wagę. Odpowiednio rozpisany plan treningowy powodował, że w urazy i kontuzje nie były dla niej zmartwieniem. Obraz lekkoatletek powoli zaczął się zmieniać. Duża w tym zasługa zawodniczych z NRD, który były potężnie zbudowane i muskularne. Mimo większych możliwości takiej budowy, drobna Szewińska dalej odnosiła sukcesy i pokonywała swoje rywalki. W 1976 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu zdobyła kolejny złoty metal i ustanowiła nowy rekord świata w biegach na 400 metrów kobiet.

https://www.youtube.com/watch?v=9vHhJkkOaos