Mata treningowa to jedno z podstawowych akcesoriów każdej aktywnej fizycznie osoby. Zabezpiecza przed obtarciami i stłuczeniami, a także pozwala na izolację ciała od chłodnego podłoża podczas przeprowadzanego treningu. Dzięki macie treningowej ćwiczenia są więc bezpieczne i bardziej komfortowe, co pozwala na pełne skupienie się podczas wykonywanego treningu.

Z czego wykonane są maty?
Matę treningową najczęściej produkuje się z miękkich i wytrzymałych materiałów, które pozwolą skutecznie chronić ciało przed obtarciami i stłuczeniami przy wykonywaniu ćwiczeń gimnastycznych. Zazwyczaj do ich produkcji wykorzystuje się piankę o właściwościach antypoślizgowych. Szczególnym rodzajem maty treningowej jest natomiast mata do jogi. Może być ona produkowana w formie zwykłego bawełnianego dywanika czy dywanika w kształcie plecionki. Na rynku jednak coraz częściej pojawiają się także maty do jogi wykonane z innych rodzajów materiałów, które mają skuteczniej zapobiegać ślizganiu się i zapewnić większą stabilność.

Jak długo korzystać z maty treningowej?
Jak wiadomo, mata treningowa wraz z czasem zużywa się i konieczna jest jej wymiana na nową. Niewiele osób potrafi jednak prawidłowo określić, kiedy nadchodzi na to odpowiedni moment. Wytrzymałość maty do ćwiczeń zazwyczaj wynosi kilka lat, jednak dynamiczne treningi znacznie skracają jej żywotność. Mata bowiem z czasem zaczyna się przecierać, traci też swoje właściwości antypoślizgowe, a tym samym znacznie zmniejsza komfort i bezpieczeństwo treningu. Przy intensywnym ćwiczeniu najlepiej więc kupować nową matę średnio co rok czy półtora.

Cechy dobrej maty do ćwiczeń
Mata treningowa powinna być także utrzymana w odpowiedniej czystości. Podczas treningu ważne jest bowiem dbanie o higienę. Najlepiej więc wybierać takie produkty, które nie wchłaniają potu i wilgoci, a ponadto są łatwe w czyszczeniu. Wiele tańszych modeli mat treningowych wykonanych jest bowiem z materiałów, które podczas czyszczenia niszczą się i sprawiają, że żywotność maty znacznie się skraca.