Rozpoczęte przed kilkoma dniami Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to nie tylko święto dla kibiców, ale także duże wyznanie dla pracodawców. Według najnowszych badań YouGov co czwarty mężczyzna w wieku 25-34 lat zakłada możliwość nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy podczas turnieju. Z kolei zgodnie z ustaleniami Close Brothers, co piąty brytyjski menedżer obawia się wzrostu absencji w pracy ze względu na oglądanie do późna transmisji rozgrywek przez pracowników. Zaradzić tej sytuacji, a nawet obrócić ją na swoją korzyść mogą pomóc pracodawcom takie rozwiązania, jak m.in. elastyczne godziny pracy, specjalne strefy kibica w biurze czy wewnętrzne konkursy, związane z rozgrywkami w Brazylii.
Potencjalną skalę zainteresowania rozpoczętymi Mistrzostwami Świata w Brazylii wśród Polaków – mimo braku naszej reprezentacji w gronie uczestników – pokazują wyniki badań UEFA. Zgodnie z nimi, piłką nożną zainteresowanych jest 88% dorosłych Polaków, a co piąty deklaruje się jako „bardzo zainteresowany”. Nietrudno wywnioskować, że w ciągu najbliższego miesiąca – aż do finału rozgrywek – nie zabraknie pracowników, którzy będą część swojej uwagi poświęcać odbywającym się zawodom.
– Menedżerowie powinni uwzględnić czas zmagań piłkarskich w swoich działaniach związanych z zarządzaniem pracownikami. Okres ten może bowiem skutkować wzrostem absencji i obniżeniem ich wydajności. Potwierdza to przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badanie zlecone przez specjalistów firmy ELAS. 85% pracujących respondentów przyznało, że w trakcie trwania Mundialu około 20 min. dziennie przeznaczy na lekturę informacji i komentarzy poświęconych temu wydarzeniu – mówi Bartłomiej Dębski, Prezes Zarządu Cartrack Polska.
Biurowy rzut wolny zamiast karnego
Dlatego na całym świecie pojawiły się inicjatywy biznesowe, które mają na celu zaradzenie sobie przez menedżerów z wyzwaniami wynikającymi z mistrzostw. W samej Brazylii, gdzie turniej urósł do rangi narodowego święta, aż 73% prywatnych firm postanowiło umożliwić pracownikom oglądanie spotkań. Z tej grupy niemal czterech na dziesięciu pracodawców w tym celu udostępni w biurze ekrany z transmisjami meczów, a co trzeci – zwolni pracowników od obowiązków służbowych na czas trwania części spotkań. Z kolei w Niemczech emocje wzbudził oficjalny postulat związków zawodowych, by ze względu na późne transmisje meczów przesunąć godziny rozpoczęcia pracy w ramach pierwszej zmiany.
A jak wygląda to w Polsce? Firmy, zamiast karać i ganić kibiców za zainteresowanie rozgrywkami, starają się dostosować do zaistniałej sytuacji. Pracodawcy wykazują się dużą inwencją w planowaniu działań na czas Mistrzostw Świata, wśród których znajdują się zarówno elastyczne godziny pracy, specjalne strefy kibica, firmowe konkursy. Coraz więcej dużych przedsiębiorstw zatrudnia także w Polsce międzynarodową kadrę, kibicującą różnym reprezentacjom – także w ich przypadku pojawiły się ciekawe rozwiązania.
Dobrze przygotowany menedżer jest w stanie przygotować pracowników na ten wyjątkowy czas, odpowiednio rozdzielając zadania, relokując siły między pracownikami i dokładnie planując przebieg procesów przez miesiąc sportowego święta.
Widziałeś? Widziałem. W pracy
Gdy pracownicy zaczynają myśleć w pracy o zbliżającej się wieczorem uczcie piłkarskiej, warto wyjść im naprzeciw i zorganizować w firmie specjalną strefę piłkarską. Takie rozwiązanie pozwala pracodawcy zarówno pokazać pracownikom, że myśli o ich potrzebach, jak i zniechęcić część osób do brania urlopów czy zwolnień związanych z mistrzostwami. Organizacja strefy nie musi się wiązać z dużymi wydatkami. W przedsiębiorstwach, które dysponują już tzw. relaxrooms czy pomieszczeniami socjalnymi z telewizorem, ich przygotowanie nie stanowi większego problemu.

– W największym, krakowskim biurze Luxoft Poland do dyspozycji naszych pracowników oddajemy aż dwa pomieszczenia do relaksu. Każde z nich ma odmienny profil i służy do spełniania różnych potrzeb zatrudnianych przez nas informatyków. W jednym z nich umieściliśmy wygodne kanapy i konsole do gry wraz z telewizorami – mówi Anna Kosińska, Poland Marketing Manager w Luxoft.

W innym wypadku warto rozważyć np. wynajęcie projektora z ekranem, na którym będzie można wyświetlać mecze rożnych zespołów. Szczególnie, że obecnie w polskich dużych przedsiębiorstwach coraz częściej można spotkać kibiców reprezentacji mało znanych standardowym polskim kibicom. Dzieje się tak ze względu na dynamiczny szybki rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych, który zatrudnia w naszym kraju 128 tys. osób. Wśród pracowników centrów biznesowych takich firm, jak m.in. Shell, UBSczy Infosys nie brakuje przedstawicieli wielu narodowości, m.in. Anglików, Niemców, Hiszpanów czy Portugalczyków. Warto więc zadbać o miejsce umożliwiające stały dostęp do różnych spotkań. W różnych firmach powstają także prywatne inicjatywy pracowników, którzy spotykają się po godzinach, aby wspólnie oglądać mecze ulubionych reprezentacji.

Elastyczne kibicowanie

Gdy strefa kibica nie wystarczy, efektywnym rozwiązaniem może być wprowadzenie elastycznego czasu pracy albo systemu wykonywania obowiązków z domu. Warto pamiętać jednak, aby nowe rozwiązania były jasne i zrozumiałe dla pracowników – w celu uniknięcia nieporozumień czy paraliżującej pracę firmy nieobecności dużej liczby specjalistów z którejkolwiek z dziedzin.

– Niektórzy przedsiębiorcy pozwalają oglądać transmisje z ważnych meczy w czasie godzin pracy. Pozwala to nie tylko zaspokoić potrzebę piłkarskich emocji, ale także korzystnie wpływa na integrację zespołu. Aby zminimalizować skutki okresu Mistrzostw Świata firmy mogą jednak także umożliwić piłkarskim fanom elastyczne godziny pracy lub pracę w systemie home-office. Rozwiązania te umożliwia pracownikom pogodzić służbowe obowiązki z chęcią uczestnictwa w tak ważnym dla nich sportowym wydarzeniu – przekonuje Bartłomiej Dębski, Prezes Zarządu Cartrack Polska.
Istotne jest także przygotowanie przez pracowników, którzy nie są obecni w biurze podczas rozgrywek, odpowiedniego zabezpieczenia na ten czas. Powinni oni poinformować klientów o nieobecności, ustalić możliwości zastępstwa ze współpracownikami, a także przygotować wszystkie dane i dokumenty potrzebne zastępującym ich osobom.

Sportowe zaangażowanie nie tylko w… sporcie
Warto pomyśleć także o firmowych inicjatywach związanych z mistrzostwami, takich jak konkursy, typowanie wyników meczów czy wspólne kibicowanie po pracy, także np. z rodzinami. Takie akcje zawsze podwyższają akcje pracodawcy u pracowników i budują do niego zaufanie, a jednocześnie pozwalają budować dobrą atmosferę w zespole. Tak zrobił np. Adidas, który w swojej niemieckiej siedzibie zorganizował wydarzenie dla rodzin pracowników, które chcą wspólnie kibicować narodowej drużynie. Podobne wydarzenia będą miały miejsce jeszcze w kilku innych oddziałach firmy. To nie jedyna podobna inicjatywa w świecie biznesu.

– Takie imprezy sportowe jak mistrzostwa świata w piłce nożnej, nie przechodzą wśród naszych pracowników bez echa. Grupa Capgemini, mam tu więc na myśli wszystkie centra firmy na całym świecie, przygotowała dla zespołu dedykowane konkursy. Zainteresowani mogą typować wyniki meczów oraz brać udział w specjalnych quizach. Zwycięzcy mundialowej zabawy otrzymają oczywiście nagrody – mówi Joanna Nowocień, Marketing Communications Manager w Capgemini Polska.
Pracodawcy chętnie wprowadzają elementy przyjacielskiej rywalizacji oraz zabawy w życie zespołu, bo pomagają one w osiągnięciu kilku celów: budowy zaufania zespołu do pracodawcy, integracji między współpracownikami, a także kształtowania dobrej atmosfery w firmie.
Wygrać więcej, niż puchar
Według najnowszego sondażu brytyjskiego Guardiana, tylko 35% tamtejszych pracodawców zamierza uelastycznić grafik pracy na czas Mistrzostw Świata, a 50% jest takim działaniom przeciwna twierdząc, że mistrzostwa nie usprawiedliwiają pracowników. Jednak dodatkowe 15% uzależnia decyzje od wpływu wczesnych faz turnieju na działalność firmy. Wbrew postawom pracodawców, najwięcej wygrać na piłkarskim turnieju mogą menedżerowie, którzy połączą aktywności mające na celu kontrolę jakości pracy zespołu z ciekawymi formami urozmaicenia jego pracy na czas rozgrywek. Jak ukazują liczne przykłady, połączenie obu tych czynników jest możliwe i może pomóc pracodawcy wygrać sympatię i uznanie pracowników.