W życiu każdego dziecka moment nauki jazdy na rowerze jest bardzo ważnym wydarzeniem. Wiele osób nawet po wielu latach dobrze pamięta swoje próby i pierwszą jazdę. Trudno się temu dziwić, rower zapewnia każdemu maluchowi mnóstwo zabawy, ale także daje odrobinę niezależności. Wielu młodych rodziców podchodzi z obawą do tego wspominając błędy, jakie spotkały ich lub najbliższych. Nie warto jednak martwić się na wyrost, dostęp do fachowej wiedzy i odpowiedniego sprzętu w dzisiejszych czasach jest znacznie łatwiejszy niż w przeszłości. Naukę warto rozpocząć w możliwie najmłodszym wieku, lecz z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów takich jak rower Puky i traktować ją jako formę zabawy.

Zacznij jak najwcześniej

Każdy dobrze zna rowerki, na których dzieci zaczynają przygodę z jazdą. Przez lata królowały w tej kwestii trójkołowce i takie z dodatkowymi kółkami, lecz rowery Puky i podobne były niemal nieznane. Pierwsze sprzęty pozwalały na poznanie ich działania i wyrobienie odpowiednich nawyków, lecz w końcu nadchodził ten wielki moment. Zetknięcie z prawdziwym jednośladem wielu bardzo dobrze zapamiętało, jedni nie mogli się doczekać jazdy na pełnoprawnym rowerze, inni się go bali i chcieli pozostać przy dawnym sprzęcie. Niejednokrotnie nauka kończyła się bolesnym upadkiem, który zazwyczaj był spowodowany problemami z utrzymaniem równowagi. Przede wszystkim z tych przyczyn powstały jednoślady takie jak rower Puky, które często bywają nazywane jeździkami. Ogromną ich zaletą jest fakt, że mogą z nich korzystać naprawdę małe dzieci. Dla każdego malucha rower Puky i podobne są świetną zabawą, ale nie tylko. Niezwykle ważną kwestią jest rozwój mięśni i zmysły równowagi już od najmłodszych lat. Dzieci, które swoją przygodę z rowerami zaczynały na tego typu sprzętach nie mają dużych trudności w kontakcie z prawdziwymi jednośladami.

Wybieraj z głową!

Zalety rowerów Puky i innych jeździków są doprawdy imponujące, dlatego warto wyposażyć swoją pociechę w jeden z nich jak najwcześniej. Podczas zakupu nie należy jednak kierować się względami estetycznymi, w sklepach pełno jest atrakcyjnych modeli, które jednak są wykonane z niskiej jakości materiałów. Rowerek powinien być solidny, lecz niezbyt ciężki, aby dziecko mogło z nim sobie samodzielnie dać radę. Warto wybrać model z regulowaną wysokością siodełka, pozwoli na dostosowanie siedziska do wzrostu malucha, dzięki czemu posłuży znacznie dłużej. Dobrze zwrócić także uwagę na ogumienie, powinno być odpowiednio duże, aby przeszkody nie sprawiały dziecku problemu podczas jazdy.