Dla wszystkich tych, którzy nie są przekonani do długich i mało zwrotnych desek używanych w ramach longboardu, z pewnością godna polecenia będzie nieco inna odmiana szaleństwa na czterech kółkach. Shortboard, bo o nim mowa, gwarantuje mnóstwo dobrej zabawy i ciekawych (czasem ekstremalnych) przeżyć.

Mała deska, wielkie możliwości

Różnica między obiema dyscyplinami związana jest z rozmiarami deski. W przypadku jazdy shortboardowej mamy do czynienia z pojazdem, którego długość raczej nie przekracza 90 centymetrów (często wartość ta jest jeszcze mniejsza). Jeżeli chodzi natomiast o szerokość deski, zazwyczaj oscyluje ona w granicach około 25 centymetrów.

Konstrukcja najczęściej stworzona zostaje z wytrzymałych tworzyw sztucznych, które charakteryzują się sporą odpornością na różnego rodzaju obciążenia. Oczywiście wiele osób może rzecz, iż na tak małej desce niewiele można zrobić. Jest to jednak nieprawda, czego dowodem są modele przeznaczone do tricków.

Jazda wyczynowa

Jak się bowiem okazuje, shortboard uprawiać można na wiele różnych sposobów. Mowa w tym miejscu chociażby i niezobowiązującej jeździe po prostej drodze, zjazdach ze zbocza, ale także różnego rodzaju ewolucjach wykonywanych w skateparkach.

Oczywiście zdać powinniśmy sobie sprawę z tego, iż nie wszystkie modele shortboardu nadają się do ekstremalnej jazdy. Chcąc poszaleć, powinniśmy zdecydować się na deski wielowarstwowe. W najlepszych produktach tych warstw jest około 10. Poza wykorzystaniem tworzyw sztucznych, deski są dodatkowo wzmacniane innymi materiałami, na przykład klonem kanadyjskim. Sprawia to, że wszelkie tricki nie uszkadzają ich konstrukcji.

Szybkie przemieszczanie się

Oczywiście sama deska to nie wszystko. W przypadku ekstremalnej jazdy, należy zwrócić uwagę również na tracki. Powinny zostać wykonane z tworzyw metalowych, dzięki czemu nie rozpadną się po pierwszym skoku. Warunek odpowiedniej wytrzymałości tyczy się także łożysk i kół, których rozmiar musi oscylować w granicach 75 mm – jest to istotne zwłaszcza podczas jazdy downhillowej.

Oczywiście shortboard kierowany jest także do tak zwanych użytkowników początkujących bądź takich, dla których główną wartością deski jest jej poręczność i mobilność. Najmniejsze modele doskonale sprawdzają się bowiem jako zastępczy środek transportu, który w każdej chwili możemy schować do plecaka bądź torby. Są więc popularne w większych, zatłoczonych miastach, w których dostanie się z punktu A do punktu B za pomocą samochodu bądź komunikacji miejskiej jest bardzo trudne.

Artykuł powstał we współpracy z Deskshop

man-person-street-sidewalk-large