Skakanka to niewątpliwie jeden z ulubionych przedmiotów każdej dziewczynki. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że może to być również efektywny przyrząd do ćwiczeń. Jej największą zaletą jest fakt, że trening przy jej udziale wywiera dobroczynny wpływ zarówno na górne, jak i dolne partie ciała. Świetnie modeluje ramiona, uda, łydki czy pośladki, podnosząc przy okazji ogólną kondycję fizyczną ćwiczącego. Duży udział w tym zakresie odgrywa umiejętność usprawniania koordynacji, równowagi czy też wytrzymałości fizycznej. Regularnie wykonywane ćwiczenia wywierają korzystny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej, co niewątpliwie przyczynia się do polepszenia funkcjonowania układu krążenia. Skakanka jako przyrząd do ćwiczeń posiada jeszcze jedną zaletę. Otóż, regularnie wykonywany trening w istotnym zakresie przyczynia się do zwiększenia giętkości i elastyczności ciała.

przyrządy do ćwiczeńNależy zauważyć, że regularny trening przy użyciu skakanki niesie za sobą o wiele mniejsze prawdopodobieństwo występowania urazów niż jest to zauważalne w przypadku biegania. Choć w obu przypadkach uzyskane rezultaty końcowe są podobne, w istocie jednak bieg może spowodować większą urazowość. Mniejsza kontuzyjność skakania na skakance wiąże się przede wszystkim z faktu, iż przyrządy do ćwiczeń w mniejszym zakresie obciążają stawy. Błędem jest jednak przekonanie, że skakanie na skakance jest łatwym, nie wymagającym zaangażowania akcesorium. W istocie, wymaga nie tylko wyjątkowej koncentracji, ale również ogromnego wysiłku fizycznego. Dlatego w początkowej fazie treningu ćwiczenia mogą nastręczyć wielu trudności, jednak wraz z nabraniem wprawy, kondycja ulegnie poprawie, co przyczyni się do większej przyjemności z odbywanego treningu.

Skakanki jako przyrządy do ćwiczeń wymagają od ćwiczącego posiadania odpowiedniego obuwia. Optymalnie byłoby, gdyby były to modele o miękkiej, elastycznej podeszwie. Nie bez znaczenia pozostaje również miejsce wykonywanego treningu. Powierzchnia betonowa nie stanowi najciekawszej alternatywy. Ciekawostką jest, że współcześnie w wielu obiektach sportowych, zarówno lokalnych, jak i internetowych można spotkać skakanki z wbudowanym licznikiem skoków oraz spalanych kalorii, co niewątpliwie okaże się najbardziej przydatne osobom, które pragną pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej.

Skakanki to przyrządy do ćwiczeń godne rozważenia. Nie tylko nie wymagają dużej przestrzeni do treningu, w dodatku są tanie i przynoszą ogromne korzyści końcowe.