Powszechnie wiadomo, że człowiek najszybciej przyswaja wiedzę w młodym wieku. Dzieje się tak, ponieważ nie jesteśmy wtedy zajęci wieloma ważnymi sprawami i problemami, z którymi musimy się zmierzyć w dorosłym życiu. Wiele osób niesłusznie uważa, że jeżeli nie nauczymy się czegoś jako dziecko, to na pewno nie uda się nam to w późniejszych latach. Jednak zasada neuroplastyczności mózgu mówi, że każdy człowiek w dowolnym wieku może skutecznie się uczyć i robić postępy. Dlaczego więc tego nie wykorzystać? Kluczem do sukcesu jest odpowiednia stymulacja mózgu, m. in. poprzez grę w tenisa stołowego.
Oczywiście prawdą jest, że młody mózg pracuje szybciej. W późniejszym wieku jego działanie jest wolniejsze, ale nadal dokładne. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom i diecie nawet na emeryturze można nauczyć się języka obcego czy też obsługi skomplikowanych programów komputerowych. W stymulacji mózgu niezwykle pomocna jest gra w tenisa stołowego. Tym tematem zainteresowali się naukowcy. Dlaczego tak się dzieje? Popularny ping-pong wymaga skupienia, dobrej koordynacji ruchowej oraz szybkich reakcji. Jak pisze Jerzy Grycan, autor książki Integralny Tenis Stołowy: Jest to najszybszy sport, gdzie po mocnym uderzeniu piłka leci z prędkością około 200 km/godzinę i ma być odebrana na przestrzeni 2-6 metrów. Czas między uderzeniami wynosi około 0.3-0.5 sekundy. Tenis stołowy wymaga wysokiej zdolności przystosowywania się do zmiennych i nieprzewidywalnych sytuacji. Dzięki temu w mózgu utrwalają się pewne schematy, które człowiek analogicznie wykorzystuje w innych dziedzinach życia. Jeżeli mózg jest przyzwyczajony do szybkiego odbierania bodźców, łatwiej będzie również przyswajał wiedzę. Ping-pong wymaga od zawodnika, nawet amatora, dużej kontroli umysłu. Pozwala to danej osobie poprawić koncentrację, szybciej kojarzyć fakty oraz łatwiej zapamiętywać informacje. Te wszystkie elementy znacznie ułatwiają życie w czasach, w których obowiązków jest coraz więcej, a czasu nieproporcjonalnie mniej. Osoba uprawiająca sport, dzięki wyrobionym nawykom jest pewna siebie, ponieważ ma poczucie, że panuje nad sytuacją. Społeczeństwo cierpi na wiele tzw. chorób cywilizacyjnych, których da się uniknąć lub chociaż zminimalizować ich skutki właśnie poprzez sport. Może więc warto zainteresować się tenisem w wersji stołowej? Dodatkowo sama gra pozwala na chwilę relaksu. Trzeba tu dodać, iż jest to dyscyplina mało kontuzjogenna, która nie wymaga większego przygotowania na poziomie amatorskim. Za to pozytywne aspekty gry w ping-ponga przydają się zawodnikom również poza halą sportową.
Zalet tej dyscypliny można by mnożyć jeszcze wiele. Nie od dziś wiadomo, że w dzisiejszych czasach wygląd jest bardzo ważny. Botoks, lifting i inne zabiegi odmładzające stają się coraz bardziej popularne. Opierając się na badaniach naukowców, można pokusić się o stwierdzenie, że ping-pong jest tańszą i bardziej przyjemną alternatywą dla medycyny estetycznej! Osoby czynnie uprawiające tę dyscyplinę przez długi czas zachowują dobrą kondycję, refleks oraz młody wygląd! – takiego odkrycia dokonał amerykański doktor Win Wenge, autor bestsellerów „Iloraz Einsteina” oraz „Nowa Metoda Osobistego Wzrostu i Rozwoju”. Wenge wywnioskował, że tenis stołowy może spowolnić procesy starzenia się. Teza badacza opiera się na następującym założeniu: Tenis stołowy wymaga użycia w największym stopniu wzroku, który stymuluje śródmóżdże. A to właśnie ono jest źródłem aktywowania wszystkich funkcji ciała oraz komórek. Czyż teza badacza nie brzmi przekonująco? Dodatkowo tenis stołowy doskonali dokładność i precyzję ruchów. Jak zaznacza trener Grycan: Tenis stołowy jest grą rotacji. Mała i lekka piłka może się obracać 150 razy na sekundę. To tworzy wysokie wymagania dla zawodnika. Wspomniana dokładność i precyzja, nabyta dzięki grze, przekłada się na zdolności manualne, niezbędne np. podczas prac domowych. O tym jak bardzo tenis stołowy wpływa na koordynację ruchową można przekonać się oglądając rozgrywki Wschodzący Białystok Superligi. Najlepsi zawodnicy są bardzo skoncentrowani na grze, ale jednocześnie nawiązują kontakt z publicznością nie tracąc przy tym seta. Gra na poziomie amatorskim również wpływa na poprawę koordynacji ruchowej, którą można wykorzystać w codziennych obowiązkach – docenią to przede wszystkim młodzi rodzice.
Aby gra w tenisa przyniosła pożądane efekty, musi być regularna. Na szczęście przy tak popularnej dyscyplinie nie jest to trudne. Dwie lub trzy godziny tygodniowo warto spędzić z rodziną lub przyjaciółmi przy stole pingpongowym. Mecze stwarzają okazję do zabawy i relaksu. A to przecież najlepiej wpływa na kondycję ciała i umysłu!