7 lipca 2018 roku ruszyła 105. edycja wyścigu kolarskiego Tour de France. Zawodnicy przejadą 3351 km podzielonych na 21 etapów. Polskim debiutantem w tegorocznym wyścigu jest doświadczony kolarz Tomasz Marczyński z grupy Lotto Soudal.

Belgijska drużyna Lotto Soudal, powstała w 1985 roku, należy do najlepszych zawodowych grup kolarskich na świecie. Znaczący sukces odnotowała już w 1987 roku, za sprawą obecnego jej menadżera Marco Sergeanta, który wygrał wówczas jeden z etapów „Wielkiej Pętli”, jak się popularnie mówi o Tour de France.
Od tamtej pory zawodnicy Lotto Soudal wielokrotnie stawali na podium na najważniejszych wyścigach kolarskich. W 2017 roku odnotowali łącznie 25 triumfów. Aktualnym liderem zespołu jest Andre Greipel, który ma na swoim koncie m.in. 11 etapowych zwycięstw w Tour de France i 2 zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Tour Down Under.

W 2016 roku do Lotto Soudal dołączył Tomasz Marczyński (ur. 6 marca 1984r.), dla którego nawiązanie współpracy z belgijską drużyną było równoznaczne z wejściem do najwyższej kolarskiej ligi. Utalentowany wychowanek klubu Krakus Swoszowice kilkakrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski w kolarstwie szosowym, a w ubiegłorocznej edycji Vuelta a España wygrał 2 etapy wyścigu, potwierdzając swoją wysoką formę. W 2017 roku był nominowany do tytułu Sportowiec Roku 83. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”.

Fotografia: Facepeeters

Nieformalnie, Tomasz Marczyński określany jest jako „kapitan mentalny” grupy Lotto Soudal. Wpływ na to ma na pewno m.in. jego duże doświadczenie, pozytywne nastawienie do życia, umiejętność podnoszenia się z porażek. To bardzo mobilizuje ekipę.

W tym roku nasz Mistrz znalazł się w składzie Lotto Soudal na Tour de France – będzie to debiut Tomasza Marczyńskiego w tym największym wyścigu kolarskim na świecie. „Kiedy byłem dzieckiem i zaczynałem swoją przygodę w rowerem, marzyłem aby pewnego dnia wystartować w Tour de France. Dzisiaj po dwudziestu latach ciężkiej pracy, walki, wzlotów i upadków to marzenie się spełnia” – mówi Tomasz Marczyński. Jak zapowiada, da z siebie wszystko.