Zdrowy tryb życia i odżywiania się, to chyba jeden z najlepszych ostatnio pojawiających się trendów. Sport, zdrowe jedzenie i szeroko rozumiane „bycie fit”, dzięki takiemu podejściu wiele osób zdołało już zmienić swoje życie i czują się świetne w swoim nowym ciele. 

Spalanie nadmiernych kalorii, to wyzwanie, którego samo podjęcie się daje siłę do jego wykonania. Często jednak mamy problem z tym jak ćwiczyć, a co gorsza  – czym wspomagać nasz trening. Moda na zdrowy tryb życia wywołała natychmiastową prawie reakcje rynku – który wprowadził dziesiątki różnego rodzaju preparatów i suplementów diety, które z założenia mają sprawić, że trening będzie szybszy i bardziej efektywny. Jednym z takich wspomagaczy są spalacze tłuszczu, inaczej zwane termogenikami.

Czym są i jak działają spalacze tłuszczu?

Jak sama nazwa wskazuje, mają one na celu pomóc nam w zredukowaniu tkanki tłuszczowej w organizmie. Jak nie trudno się domyśleć, każdy kto zaczyna prace nad swoim ciałem, chciałby w możliwie najkrótszym czasie pozbyć się zbędnych kilogramów i uzyskać wymarzoną sylwetkę – co sprawiło, że termogeniki uplasowały się na pierwszym miejscu list sprzedażowych suplementów diety wspomagających trening.

Na wstępie zaznaczyć trzeba, że wszystkie slogany typu „Cudowne tabletki na odchudzanie – pozbądź się zbędnych kilogramów bez wysiłku”, to tylko hasła sprzedażowe, wymyślone by sprzedawać produkty w jak największych ilościach.

Spalacze tłuszczu, to nic innego jak mieszanka specjalnie dobranych składników w odpowiedniej ilości. Najczęściej, jest to mix związków chemicznych, substancji aktywnych i stymulantów, które połączone powodują, że nasz organizm jest w stanie zmusić się do większego wysiłku. Najczęściej spotykane składniki termogeników to: kofeina, guarana, synefryna, hordenina i efedryna.

Więcej na temat spalaczy tłuszczu – znajdziesz tutaj.

Jak to działa?

Substancje aktywne (termogeniki), zawarte w spalaczach tłuszczu, wzmagać mają produkcje ciepła w organizmie użytkownika – co bezpośrednio wiąże się ze spalaniem zbędnych kalorii. Chodzi tu głównie o pozyskanie energii dla organizmu, poprzez wzmożenie procesu termogenezy.

Termogeneza natomiast, to nic innego jak kombinacja procesów metabolicznych, w wyniku których organizm może utrzymać stałą temperaturę ciała, a nawet ją podwyższyć. Mówiąc wprost – organizm spala wszystkie substancje wysokoenergetyczne, co z kolei powoduje że tkanka tłuszczowa ulega rozpadowi.

Jednak podwyższenie temperatury ciała i przyspieszenia spalania tłuszczu, to nie jedyna zaleta stosowania takich produktów. Zawarte w nich substancje, powodują nagły skok energii, który bezpośrednio przekłada się na większą wydolność organizmu. Podsumowując, spalamy więcej kalorii podczas codziennych treningów, a dodatkowo mamy na nie więcej siły.