Wykłady i konkursy na temat zdrowego żywienia, pomiary tkanki tłuszczowej, zajęcia fitness, zumby i nordic walking – to tylko niektóre z atrakcji organizowanego przez Szpital Miejski w Zabrzu w najbliższy czwartek 5 marca Dnia Walki z Otyłością.

Otyłość dotyka coraz więcej Polaków. Ministerstwo Zdrowia informuje, że w Polsce ponad 60% mężczyzn i 45% kobiet choruje na nadwagę lub otyłość. Jak mówi Joanna Jurkiewicz, dietetyk w Szpitalu Miejskim w Zabrzu, warto zmierzyć się z dodatkowymi kilogramami nie tylko dla lepszego samopoczucia i poprawy wyglądu. – Redukcja tkanki tłuszczowej w organizmie o 10 kg zmniejsza ryzyko śmierci z powodu powikłań cukrzycy, zmniejsza ryzyko nowotworów mających związek z otyłością, obniża poziom cholesterolu oraz trójglicerydów. Poprawia się też funkcjonowanie układu oddechowego – wylicza Joanna Jurkiewicz.
I właśnie zachęceniu do zmierzenia się z własną otyłością służy akcja organizowana w najbliższy czwartek 5 marca w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. Od godz. 10.30 na terenie placówki przy ul. Zamkowej 4 wszyscy chętni będą mogli zmierzyć sobie ciśnienie, tętno oraz poziom cukru. Przy pomocy specjalistów będzie można obliczyć wskaźnik BMI oraz WHR. Ten pierwszy charakteryzuje relację pomiędzy masą ciała a wzrostem. Drugi – stosunek obwodu talii do obwodu bioder.
Zainteresowani będą mogli wysłuchać wykładów na temat zdrowego żywienia, wziąć udział w konsultacjach dietetycznych czy wreszcie wysłuchać zaleceń dotyczących zdrowego żywienia. – To nie będzie tylko teoretyczne spotkanie – zapewnia Ewelina Kocur ze Szpitala Miejskiego w Zabrzu. – Dla chętnych przewidujemy też zajęcia fitness z instruktorem, naukę zumby i stepu. Pokażemy też, jak w walce z otyłością może pomóc uprawianie nordic walking.
Imprezę zakończy konkurs wiedzy na temat zdrowego żywienia. Nagrodami będą karnety do zabrzańskiego klubu fitness Arkadiafit.
Promocja zdrowego żywienia w Szpitalu Miejskim w Zabrzu to nie jednorazowa akcja, ale stała i zaplanowana działalność. Wszystkie pacjentki funkcjonującego w ramach zabrzańskiej placówki Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka korzystają z fachowej opieki dietetyka. – Weryfikujemy nawyki żywieniowe pacjentek w ciąży, uczymy je, jak prawidłowo się odżywiać w trakcie ciąży. Kobiety mogą liczyć na wsparcie z naszej strony. Sprawdzanie masy ciała przyszłych mam robimy nie tylko przez cały okres ciąży, ale także po porodzie – podkreśla dietetyk Joanna Jurkiewicz.
Nowością, która cieszy się ogromnym powodzeniem, są wprowadzone w Centrum specjalne Karty Menu dla przyszłych mam. Każdego dnia do wyboru są dwa zestawy posiłków bogate w świeże warzywa i owoce. Menu skomponowano w taki sposób, aby zapewnić różnorodność składników odżywczych.
***
Program Dnia Walki z Otyłością w Szpitalu Miejskim w Zabrzu

(czwartek, 5 marca 2015)
godz. 10.30 – 11.15
– obliczanie BMI,- WHR
– diagnostyka otyłością,
– pomiar ciśnienia i tętna,
– pomiar poziomu cukru,
– wywiad żywieniowy,
– zalecenia zdrowego żywienia,
godz. 11.15 – 12.30
– zajęcia fitness, nauka zumby, step,

godz. 12.45 – 13.30
– zajęcia z rehabilitantem,
– nordic walking,
godz. 13.30 – 14.30
– konkurs wiedzy na temat zasad prawidłowego żywienia,
– wykład dietetyka „Otyłość a zdrowie”,
– ogłoszenie zwycięzców konkursu.
***

Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o.o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Szpital dysponuje 410 łóżkami, funkcjonują w nim oddziały: Chorób Wewnętrznych, Neurologii, Dermatologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej oraz Oddział Ginekologii i Położnictwa, Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo– Leczniczy, a także bezpłatna szkoła rodzenia. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty „Szpitala bez bólu” oraz „Szpitala promującego zdrowie” oraz tytuł „Perły Medycyny”.