Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych stoją przed naprawdę trudną decyzją. Muszą zadecydować na jakiej uczelni będą studiować oraz na jakim kierunku. To, że warto studiować jest oczywiste – współczesny rynek pracy z roku na rok staje się coraz bardziej wymagający. Progi dostania się do renomowanych firm są coraz wyższe i tylko najlepsi kandydaci będą mogli ubiegać się o etat. Jednym z lepszych sposobów na zdobycie wiedzy i umiejętności jest zdobycie dyplomu liczącej się szkoły wyższej.

Obecnie największy rozwój można zauważyć w branży przemysłowej i to na nią warto jest postawić. W ciągu najbliższych lat zwiększy się zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu. Jednym z najbardziej prestiżowych kierunków jest Automatyka i robotyka, którą można ukończyć na liczących się uczelniach technicznych w Polsce. Postaramy odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto jest zapisać się na taki kierunek i jakie nowe możliwości otworzy on dla absolwentów.

Wybór specjalizacji na kierunku

Wszelkie rozważania warto zacząć od samego zwiększenia statusu społecznego wynikającego z uzyskania dyplomu szkoły wyższej. Już przez sam ten fakt możemy okazać się bardziej atrakcyjni od kandydatów z wykształceniem średnim, którzy będą ubiegali się o miejsce pracy. Automatyka i robotyka jako kierunek prestiżowy jest tym bardziej mile widziana przez rekruterów oraz pracodawców. Szczególnie, że jest to jeden z kierunków zamawianych w programie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – za samo studiowanie na tych kierunkach można otrzymywać stypendium motywacyjne. W większości szkół technicznych szkolenie na tym kierunku odbywa się w dwóch kierunkach – związanych z automatyzacją maszyn i procesów technologicznych lub automatyzacji systemów mikroprocesorowych. Są to dziedziny, na polu których łatwo o nowatorskie rozwiązania i innowacje. Daje to szansę przedostania się do ścisłej czołówki inżynierów i szybkiego zaistnienia w świecie nauki.

Ukończenie takich studiów są jednak gwarancją dobrego zatrudnienia oraz zdobycia bardzo specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin, jest to kierunek interdyscyplinarny (łączący zagadnienia z różnych dziedzin nauki). – podkreśla ekspert Velcom – dystrybutora elementów elektronicznych.

Perspektywy zatrudnienia absolwenta

Pod względem zatrudnienia absolwent Automatyki i robotyki nie musi obawiać się braku zatrudnienia. Liczba ofert pracy jest większa niż ludzi legitymujących się takim dyplomem. Osoby, które ukończyły ten kierunek mogą znaleźć zatrudnienie w każdym zakładzie przemysłowym, gdzie stosowane są zautomatyzowane procesy. Mogą podjąć też pracę w ośrodkach naukowych i laboratoriach, gdzie pracownicy maja do czynienia z najnowszymi technologiami. automatycy znajdują zatrudnienie również w firmach związanych z informatyką czy elektroniką. Odpowiadając na pytanie zadanie w temacie – studiowanie automatyki i robotyki jest jedną z najlepszych obecnie ścieżek kariery. Nie jest to jednak łatwa droga, ponieważ jednocześnie jest to jeden z najtrudniejszych kierunków inżynieryjnych, na który nie łatwo jest się dostać.