Odpady niebezpieczne kojarzone są z przepracowanym olejem, pozostałościami medycznymi, chemikaliami. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że odpadami niebezpiecznymi jest także elektronika. Dlaczego i co się do odpadów tych zalicza?

 

Niebezpieczne lodówki, zamrażalki i pralki

Każdy sprzęt gospodarstwa domowego zaliczany jest do odpadów niebezpiecznych. Jednym z głównych jest tutaj lodówka. Dlaczego? Dlatego, że lodówki, zwłaszcza te starego typu mają w sobie freon. Jest to niebezpieczny lotny związek chemiczny, który jest szkodliwy dla środowiska. Jego uwalnianie się ma zły wpływ na przyrodę. Dlatego zepsuta lodówka nie powinna tak po prostu znaleźć się na śmietniku. Tak samo jest z zamrażalkami, które działają na identycznej zasadzie co lodówki, a także pralkami, czy zmywarkami, które co prawda nie mają w sobie szkodliwych środków chemicznych, jednak poza metalem mają w sobie silnik i elementu plastikowe. Powinny trafić do miejsca, gdzie poszczególne części będą mogły zostać poddane recyklingowi.

 

Telefony komórkowe, komputery i telewizory – odbiór elektroniki

Wszystkie wymienione w nagłówku sprzęty podlegają odbiorowi odpadów niebezpiecznych. Jest tak dlatego, że żaden z nich nie podlega w całości recyklingowi. Ponadto wiele monitorów po zniszczeniu również wydziela płyny niebezpieczne dla środowiska. Wszelkiego rodzaju procesory, dyski i elementy składające się na wnętrze telefonu także nie są najlepszym przyjacielem środowiska naturalnego. Odbiór śmieci elektrycznych, nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Wiele sklepów, hurtowni, czy nawet szkół, czy domów kultury organizuje zbiórki. Można przynieść zużytą elektronikę i organizacja załatwia zbiorowy odbiór odpadów niebezpiecznych.

 

Wszelkie tego typu działania mają służyć odpowiedniej segregacji, utylizacji i recyklingowi. Ponadto elektronika, zwłaszcza komputery i telefony mogę trafić w niepowołane ręce, które dzięki nie tak trudno dostępnej wiedzy mogą odzyskać wiele informacji z naszych dokumentów. Dlatego jest to także zabezpieczenie przed niebezpieczeństwem w postaci kradzieży naszych osobistych rzeczy.

 

Odbiór elektroniki powinien także dotyczyć tuszy do drukarki i zużytych baterii. Wszystkie te rzeczy nie podlegają bezpośredniemu recyklingowi a ich rozkładanie się w ziemi trwać może wieki. Dlatego świadomi obywatele powinni korzystać z usług firmy, która zajmuje się profesjonalnym wywożeniem odpadów niebezpiecznych.