Operatorzy telefonii komórkowych starają się zdobyć jak najwięcej klientów. Ich bronią są atrakcyjne oferty i reklamy. Opcja z telefonem lub bez, niska cena abonamentu, nielimitowane minuty, pakiety internetowe i wiele innych dodatkowych usług, wszystko w cenie abonamentu i celebryta, który zapewnia, że ta oferta, tej konkretnej sieci jest najlepsza.

Mniej popularne, ale za to bardziej opłacalne są oferty bez telefonu. Abonament jest wtedy niższy i mamy włączone te same pakiety, co przy abonamencie z telefonem. Poza tym często okazuje się, że wartość telefonu jest dużo niższa od ceny, która płacimy przy abonamencie. Więc po co przepłacać?

Jakie są oferty?

Każda sieć komórkowa ma kilka ofert abonamentu bez telefonu. Najniższą chwali się Njumobile. Abonament za 9zł miesięcznie. Cena abonament jest uzależniony od tego, jak dużo rozmawiamy i ile potrzebujemy minut oraz od ilości wysyłanych smsów. Pakiet internetowy także jest dostępny za dodatkową opłatą. Maksymalnie za korzystanie z usług Njumobile będziemy płacić 57zł miesięcznie. Play natomiast ma różne oferty zależne od klienta. Nowi klienci też maja do wyboru albo oferty dla przenoszących numer i dla tych, którzy chcą nowy numer. Formuła Play Unlimited to abonament, który może kosztować 9.90zł miesięcznie. Dla osób, które chcą przenieść numer, dla klientów, którzy  chcą nowy numer ta sama oferta kosztuje 15.98zł miesięcznie. W ofercie mamy nielimitowane minuty do sieci Play, za inne pakiety musimy zapłacić. Oprócz tej taryfy Play oferuje Formułę 4.0 Unlimited i Formułę Europa, a ich cena uzależniona jest od klienta. Orange ma podobny podział ofert, nie ważne czy chcemy przenieść numer, czy nie, cena abonamentu jest taka sama. W poszczególnych ofertach cena zależna jest od poszczególnych taryf. Najniższy abonament ma Smart Plan Halo i wynosi 19.98zł miesięcznie. T-mobile proponuje abonament bez telefonu w taryfie Basic za 29.99zł miesięcznie. z umową na 24 miesiące. To najniższy abonament, a w ramach tego abonamentu mamy 250min. do wszystkich, inne pakiety są płatne. W Plusie możemy wybrać taryfę z minutową lub nielimitowane do wszystkich. Pierwsza opcja to umowa na 18 miesięcy, która kosztuje 19.99zł miesięcznie i przewiduje 200 minut do wszystkich sieci komórkowych. Druga natomiast, to umowa za 29.90 miesięcznie na 24 miesiące i tu mamy nielimitowane minuty do wszystkich sieci.

Co wybrać?

Oferty są różne. Najkorzystniejsze mają stali klienci, którzy przedłużają umowy. Ci, którzy chcą przenieść numer także mogą liczyć na dodatkowe bonusy. Dlatego warto przemyśleć oferty i zastanowić się, czy lepiej będzie, gdy zmienimy operatora, czy lepiej zostać u dotychczasowego. Zawsze możemy skorzystać z kalkulatora ofert na Finmarket.pl i porównać te, które nas najbardziej zainteresują.

fot. Wonderlane flickr.com Creative Commons
fot. Wonderlane flickr.com Creative Commons