Troska o bezpieczeństwo dziecka to bardzo ważny aspekt życia każdego rodzica. Gdy dziecko jest małe wymaga nieustannego i bezpośredniego czuwania nad tym, co robi i gdzie jest. Z wiekiem dbanie o jego bezpieczeństwo staje się coraz trudniejsze – trzeba pozwolić na usamodzielnianie się pociechy, które pokonuje drogę do szkoły, coraz częściej przebywa poza domem rodzinnym i chciałaby spotykać się z rówieśnikami poza szkołą. Jak wtedy zadbać o bezpieczeństwo młodego członka rodziny i ograniczyć też swój stres? Z pomocą może przyjść technologia.

Pójście do szkoły to początek okresu, w którym dziecko odczuwa potrzebę usamodzielnienia się. Kontrolowanie decyzji, wprowadzanie zakazów i obostrzeń są wtedy naturalnymi elementami procesu wychowawczego, jednak rodzice mogą dodatkowo wesprzeć się rozwiązaniami z zewnątrz, które ułatwią prowadzenie przez pociechę zdrowego i bezpiecznego życia. Z pomocą może przyjść technologia, która zaalarmuje nas w wielu sytuacjach, na przykład, gdy dziecko zboczy z ustalonej drogi pomiędzy szkołą a domem. Rodzice nie  będą musieli więc dzwonić do dziecka z kontrolnymi pytaniami, gdzie się obecnie znajduje.  Aplikacja Bezpieczna Rodzina dostępna na smartfonach, dzięki możliwości ustalenia strefy bezpieczeństwa, powiadomi rodziców, gdy dziecko postanowi bez ich zgody odwiedzić rówieśnika ze szkolnej ławki mieszkającego na drugim końcu osiedla.

Rok szkolny, ale też wakacje oznaczają liczne wycieczki, kolonie czy obozy, w których pociecha będzie chciała uczestniczyć. Aplikacja Bezpieczna Rodzina pozwala dokładnie określić położenia dziecka na mapce. Dziecko również może z niej skorzystać – np. w przypadku zagrożenia może w ciągu trzech sekund wysłać za pomocą telefonu powiadomienie do swoich rodziców. Zarówno opiekunowie, jak i wskazane wcześniej osoby zostaną powiadomione o tym, że dziecko potrzebuje pomocy oraz gdzie aktualnie się znajduje. W przypadku zasłabnięcia aplikacja wyświetli informacje grupie krwi, listę leków, a także kontakt do opiekuna.

Rodzice nigdy nie usuną wszystkich zagrożeń i ryzykownych sytuacji z życia dorastającego dziecka, pomogą je jednak ograniczyć. Technologia może być, za obopólną zgodą rodziców i dzieci, subtelną formą kontroli pociechy, wtedy gdy przebywa poza domem rodzinnym i spotyka się z rówieśnikami po szkole.

O aplikacji:

Bezpieczna Rodzina to usługa dzięki, której poznasz dokładne miejsce pobytu Bliskich bez względu na to w jakiej sieci mają telefony. Wystarczy użyć aplikacji mobilnej, wysłać SMS-a lub wejść na stronę www. Dzięki wykorzystywanym technologiom GSM, GPS i WiFi, usługę cechuje wysoka dokładność pomiaru. Usługa pozwala na stworzenie własnych stref bezpieczeństwa, dzięki temu natychmiast dowiesz się, gdy Bliski dotrze na miejsce lub je opuści. Bliski natomiast zyskuje dostęp do aplikacji Rodzinne S.O.S., dzięki której wezwie pomoc nawet w 3 sekundy a wezwanie SOS trafi do Ciebie oraz do wszystkich wskazanych wcześniej osób, a także do odpowiednich służb. Do zgłoszenia dołączone zostanie video, zdjęcie i lokalizacja. W przypadku zasłabnięcia Bliskiego lub ataku choroby, jego telefon wyświetli informacje o jego grupie krwi, listę leków i kontakt do opiekuna.