Smartphone stał się nieodłączną częścią naszego życia. Towarzyszy nam wszędzie – w domu, w pracy, na uczelni i w drodze. W tej ostatniej bywa szczególnie przydatny, pozwalając odnaleźć się nawet w kompletnie nieznanym nam otoczeniu, umilając czas muzyką lub umożliwiając rozmowę w trakcie podróży.

Wszystkie te funkcje są istotne zwłaszcza jeśli spędzamy dużo czasu przemieszczając się w samochodzie. Należy jednak pamiętać, że używanie telefonu w trakcie jazdy znacząco obniża koncentrację kierowcy, a przez to czas jego reakcji. Aby nie stanowić zagrożenia na drodze dla siebie i innych warto mieć ze sobą uchwyt, który pozwoli na korzystanie ze smartphona oraz bezpieczną jazdę jednocześnie.

Na deskę rozdzielczą, szybę lub nawiew

Poszukując idealnego rozwiązania dla siebie należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: budowę posiadanego przez nas telefonu oraz wnętrze naszego samochodu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli uchwytów, które najczęściej są uniwersalne i dostosowują się do wielkości smartphona, więc duży ekran nie jest już problemem.

Rozróżniamy trzy główne metody mocowania telefonu w samochodzie: na szybie, na desce rozdzielczej oraz w kratce nawiewu.

Najbardziej powszechne jest mocowanie na szybie. Tego typu uchwyty najczęściej składają się z przyssawki, plastikowego, regulowanego ramienia oraz rozsuwanych szczęk zakończonych gumą lub gąbką. Przed kupnem takiego uchwytu dobrze jest sprawdzić, czy nie będzie on zasłaniał ważnych dla nas elementów smartphona, czyli na przykład przycisków, wejścia od ładowarki czy słuchawek. Jeśli nie zmieniamy często modelu urządzenia, warto pokusić się o kupno uchwytu dedykowanego dla danego telefonu, wtedy mamy gwarancję zachowania wszystkich jego funkcji. Mocowanie na szybie sprawia, że nie musimy opuszczać wzroku i możemy cały czas być skupionymi na jeździe.

Uchwyty przyczepiane za pomocą przyssawki do deski rozdzielczej, po za miejscem montowania, różnią się od poprzedników najczęściej brakiem ramienia. Tego typu rozwiązanie jest dobre dla użytkowników posiadających telefony z krótkimi ładowarkami, które nie sięgałby do urządzenia przymocowanego do szyby. Umiejscowienie smartphona na desce rozdzielczej eliminuje również problem drgań, który może występować w przypadku uchwytów z ramieniem, kiedy poruszamy się po wyboistej lub dziurawej drodze.

Trzecim typem są mocowania wczepiane w kratki nawiewu. Najczęściej mają one bardzo prostą budowę i składają się tylko z regulowanych szczęk oraz zaczepu, który wciskamy pomiędzy kratki nawiewu. Zaletą tego braku skomplikowania jest dostęp do wszystkich przycisków i funkcji smartphona, które nie są niczym zasłonięte, brak drgań oraz trwałość. Ze względu na umiejscowienie w kratce nawiewu uchwyt może powodować problemy w zimie, kiedy chcemy ogrzać samochód lub w lecie, gdy włączymy klimatyzację. Wysokość i umiejscowienie telefonu z takim uchwytem zależy od modelu samochodu, dlatego przed kupnem warto sprawdzić, czy będzie nam odpowiadać. Więcej o uchwytach przeczytasz tutaj: http://ithings.pl/pl/n/2016/Jak-wybrac-uchwyt-samochodowy-do-telefonu/41.

Szerokiej drogi

Niezależnie od tego czego potrzebujemy, uchwyt na telefon do samochodu jest rozsądnym zakupem, który pozwala nie tylko na bezpieczną jazdę i jednoczesne korzystanie ze swojego ulubionego urządzenia, ale również znacznie poprawia komfort podroży.