Wyjazdy firmowe w zależności od ich typu mają różne zadania i cele do zrealizowania. Niezależnie od tego czy jest to wyjazd szkoleniowy, czy też integracyjny, będzie on realizował inne cele, ale pewne rzeczy, które musimy sobie uświadomić oraz zorganizować będą podobne. Poniższy artykuł będzie mówił głównie o wyjazdach integracyjnych, niemniej jednak, podobny tok myślenia można zastosować również do innych wyjazdów firmowych.

Dlaczego warto organizować?

Wyjazd szkoleniowy ma na celu nauczyć czegoś pracownika, jeśli jest umiejętnie przeprowadzony to także go zmotywować oraz być pewnego rodzaju rozrywką i nagrodą. Podobnie jest z wyjazdami integracyjnymi, które mają być przede wszystkim świetną zabawą, ale taką, która dodatkowo motywuje, integruje, poprawia komunikację w grupie.

Co daje wyjazd integracyjny?

Uczestniczenie w wyjeździe integracyjnym pozwala pracownikom lepiej poznać siebie nawzajem, ale również swoje możliwości, bo podczas konkursów i zadań może się okazać, że jeden z pracowników posiada predyspozycje do rzeczy, o których nawet sam nie wiedział.

Wyjazd integracyjny to też możliwość identyfikacji z firmą, jej celami, potrzebami, a wszystko to w późniejszym czasie przekłada się na wyniki pracy. W każdym razie udana impreza firmowa to sama rozrywka i przyjemność, a nie obowiązek, dlatego musi być zorganizowana umiejętnie.

Wyjazdy dawniej a dziś

Dawniej każdy wyjazd czy impreza firmowa oznaczały dla pracownika nagrodę i podziękowanie za wkładany przez niego trud. Dziś wygląda to nieco inaczej, pracownicy stali się bardziej wymagający, a tego typu rzeczy stały się dla nich czymś normalnym. Niektórzy pracownicy woleliby ten czas poświęcić na własne, prywatne sprawy. Wyjazdy integracyjne są świetnym sposobem na dodatkową nagrodę wtedy, kiedy poziom zarobków w firmie nie stanowi problemu. W przedsiębiorstwach, które zaspokajają potrzeby swoich pracowników o pieniądzach szybko się zapomina, natomiast trafiony wyjazd staje się czymś niepowtarzalnym

Oczywiście nie należy organizować wyjazdu na siłę i bez pomysłu, jest to gorsze niż brak wyjazdu. Nie wolno traktować wyjazdów firmowych, jako mody i przymusu, a wszystko musi być atrakcyjne dla pracowników.

Jak zaplanować wyjazd integracyjny?

Zanim zaczniemy planować wyjazd warto jest ustalić jego cel np. integracja pracowników,  nauka współpracy, podniesienie kwalifikacji czy umiejętności. Oczywiście cel ten będzie zawsze bezpośrednio związany z aktualnymi potrzebami firmy. Pamiętajmy, że nawet najbardziej atrakcyjne miejsce na imprezę będzie mało komfortowe, jeśli dotarcie do celu wyniesie 8 h. Z powodu faktu, że wiele z atrakcji w trakcie wyjazdów integracyjnych planuje się w plenerze, większość wyjazdów realizowanych jest od maja do października.

Organizując wyjazd firmowy (wyjazd motywacyjny, szkoleniowy czy integracyjny) przede wszystkim należy pomyśleć i wybrać najlepszego organizatora. Niestety sami nie jesteśmy na tyle doświadczeni, aby udało nam się tworzyć tego typu imprezy. Firmy eventowe zajmą się tym najlepiej. Poszukajmy zatem firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, bądź z polecenia. Następną rzeczą, którą należy zrobić jest ustalenie właściwego programu oraz przebiegu imprezy. Duże znaczenie ma tu kultura organizacyjna firmy, profil uczestników oraz ich sprawność fizyczna.