Ekrany pokładowe są coraz częściej wykorzystywane w firmach transportowych. Już nie tylko jako nośnik nawigacji, ale również jako narzędzie do komunikacji z kierowcami czy rozwiązanie poprawiające jakość i efektywność ich pracy. Dzięki unikalnym funkcjom ekranu oferowanego w ramach systemu telematycznego Shell FuelSave Partner można wypracować optymalną technikę jazdy, a w konsekwencji zaoszczędzić jeszcze więcej na paliwie oraz znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

SFSP_ekran_pokladowy_2

Umiejętność odpowiedniego zarządzania flotą jest kluczowym elementem w rozwoju biznesu transportowego. Jednak, by móc robić to umiejętnie managerowie zarządzający flotami potrzebują wielu informacji związanych z pracą kierowców i stanem pojazdu. Z kolei kierowca chce mieć dostęp do wszystkich narzędzi potrzebnych mu w pracy, takich jak nawigacja czy stała łączność z pracodawcą – najlepiej w jednym miejscu i w zasięgu ręki.

 

Dotykowy ekran pokładowy

W ramach Shell FuelSave Partner, systemu telematycznego do zarządzania flotą pojazdów ciężarowych, firma Shell proponuje dotykowy ekran pokładowy. Urządzenie o przekątnej ekranu 7’ wyglądem przypomina tablet i jest oparte na systemie operacyjnym Android-Kitkat. Ekran montowany jest na desce rozdzielczej pojazdu, w zasięgu wzroku i rąk kierowcy. Dzięki przyjaznemu interfejsowi, obsługa urządzenia jest prosta i intuicyjna. Floty korzystające z systemu Shell FuelSave Partner oszczędzały aż do 10% paliwa. Teraz, dzięki łatwiejszej i kompleksowej komunikacji z kierowcami, potencjał oszczędności jest jeszcze większy.

 

Bezpieczna i bezpłatna komunikacja z kierowcami

Za pomocą ekranu pokładowego pracodawca może przesyłać kierowcy wszelkie komunikaty, np. aktualizacje harmonogramu jazdy, informacja o przekroczeniu dziennego limitu czasu pracy czy rekomendacje związane z miejscem tankowania. System wyróżnia na ekranie wiadomości o wysokim priorytecie i umożliwia ich odtworzenie w formie wiadomości głosowej. Ze względu na bezpieczeństwo odpisywanie na komunikaty możliwe jest wyłącznie na postoju. Wykorzystanie ekranu w komunikacji pozwala zaoszczędzić na kosztach związanych z połączeniami telefonicznymi czy smsami wysyłanymi do kierowców. Ma to szczególne znaczenie w transporcie międzynarodowym, w przypadku korzystania z usługi roamingu.

 

Nawigacja

Opcjonalnie ekran pokładowy oferuje rozbudowaną nawigację, która, na podstawie wprowadzonych parametrów pojazdu, wyznacza optymalną trasę dojazdu do wskazanego miejsca. Zaproponowana trasa jest bezpieczna i uwzględnia ograniczenia drogowe związane np. z tonażem, wysokością samochodu ciężarowego lub przewozem niebezpiecznego ładunku.


Wirtualne doskonalenie techniki jazdy

System Shell FuelSave Partner automatycznie analizuje zachowania kierowcy, tworzy raporty jednostkowe i wskazuje obszary do poprawy, a następnie monitoruje ewentualne zmiany. Za pośrednictwem ekranu kierowca może na bieżąco, w czasie rzeczywistym, otrzymywać informacje na temat swojego stylu jazdy. Jasne i zwięzłe komunikaty pozwalają natychmiast skorygować niepożądane zachowania – od zbyt wysokich obrotów, przez gwałtowne przyspieszanie czy nagłe hamowanie, po nadmierną pracę silnika na biegu jałowym. System przekazuje także pełny raport dotyczący stylu jazdy po zakończonej trasie. Takie informacje pozwalają kierowcy stale doskonalić technikę jazdy, co ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa, czyli przekłada się na bardziej ekonomiczny i ekologiczny styl prowadzenia pojazdu.

 

Zobacz korzyści na ekranie

Zastosowanie ekranu pokładowego zintegrowanego z systemem Shell FuelSave Partner pozwala na optymalizację kosztów prowadzonej działalności transportowej. Sam system pozwala poprawić efektywność pracy kierowców, a co najważniejsze pozwala zaoszczędzić aż do 10% kosztów zużycia paliwa. Teraz dzięki łatwiejszej komunikacji z kierowcami i automatycznym wskazówkom dotyczącym doskonalenia techniki jazdy, firmy transportowe mogą zaoszczędzić jeszcze więcej.

 

Usługa Shell FuelSave Partner dostępna jest w 12 krajach w Europie. Obecnie z systemu korzysta około 10.000 ciężarówek, które średnio rocznie pokonują dystans około miliarda kilometrów.

 

***

 

 

O Shell FuelSave Partner

Shell FuelSave Partner jest zaawansowanym systemem telematycznym zaprojektowanym dla firm transportowych, jako kompleksowe narzędzie wspomagające zarządzanie flotą pojazdów ciężarowych. Dzięki integracji z kartą paliwową euroShell system umożliwia automatyczną weryfikację transakcji paliwowych, co gwarantuje kontrolę tankowań i zużycia paliwa oraz pozwala wyeliminować potencjalne nadużycia. System pomaga także kontrolować i oceniać styl jazdy kierowców. Stale monitoruje czynniki efektywności floty związane z ekonomiczną i ekologiczną jazdą. Ponadto Shell FuelSave Partner umożliwia zdalne pobieranie danych z tachografu i ciągły monitoring pojazdów w czasie rzeczywistym,
a także analizę tras czy stylu jazdy kierowców na podstawie danych zgromadzonych w ciągu ostatnich 90 dni. Dzięki funkcji GeoFencing możliwe jest automatyczne generowanie powiadomień w momencie, gdy pojazd wjedzie lub opuści zdefiniowaną strefę geograficzną.