Szukając najtańszych biletów lotniczych zazwyczaj od razu kierujemy się na strony tanich przewoźników. Tanie linie lotnicze zdominowały rynek lotniczy i coraz częściej klienci najpierw sprawdzają połączenia między miastami na stronach Wizaair lub Ryanair, a rzadziej na stronie linii regularnych.

Jak widać jesteśmy społeczeństwem, które lubi zaoszczędzić parę złotych i dzięki temu tani przewoźnicy mogą się rozwijać. Na samym początku, gdy dopiero tanie linie lotnicze pojawiły się na rynku, mogliśmy latać za symboliczną złotówkę do wielu krajów europejskich. W tym momencie raczej nie znajdziemy takich lotów, ale nadal możemy latać za mniej niż 100zł., co więcej, czasami można znaleźć lot za 20 zł.!

Dlaczego można kupować za tak niską cenę?

Tak duża obniżka cen jest możliwa, ponieważ tani przewoźnicy starają się ściąć koszty do minimum. Na czym oszczędzają i jak to jest, że jedni mają najtańsze bilety lotnicze, a inni mają najdroższe? To dobre pytanie, ponieważ łączy się z tym, na czym oszczędzają linie lotnicze. Na udogodnieniach. Abyśmy mogli kupować najtańsze bilety lotnicze musimy wiedzieć, jakie usługi są zawarte w tak niskiej cenie biletu. Kupując bilet lotniczy, przyzwyczajeni do standardu linii regularnych, nie zwracamy uwagi na szczegóły, między innymi to, co zwiera się w cenie biletu. W tanich liniach lotniczych za niektóre usługi musimy zapłacić. Dokładnie, to trzeba dokupić bagaż rejestrowany oraz usługi takie jak rezerwacja miejsc w samolocie, albo pierwszeństwo wejścia na pokład. W cenie naszego najtańszego biletu lotniczego nie mamy także jedzenia i picia ani odprawy na lotnisku. Za to i za wiele innych usług trzeba dopłacić. W liniach regularnych nie ma tego problemu, ponieważ większość tych usług jest już wliczona w koszt podróży, dlatego też jest tak duża różnica w cenie.

Co ma lotnisko do ceny biletu?

Jak się okazuje bardzo dużo. W zależności z jakiego lotniska lecimy, możemy mieć tańszy lub droższy bilet lotniczy. Lotnisko także ma znaczenie. Dlaczego? Koszt lotniska znajdującego się w mieście, z dobrym połączeniem komunikacji miejskiej będzie dużo droższe niż małe lotnisko, które znajduje się w małej miejscowości oddalonej od dużego miasta. Dlatego, jeśli chcemy kupić najtańszy bilet, powinniśmy zwrócić uwagę także na lotnisko, z którego dane linie lotnicze latają, ponieważ najtańsze bilety lotnicze dostaniemy u przewoźnika, który lata z małych lotnisk, które nie znajdują się w samym mieście tylko na jego obrzeżach. Poza tym najtaniej bilety lotnicze możemy dostać wtedy, gdy w miarę wcześnie ich poszukamy i sprawdzimy skąd wylecimy. Dla niektórych nie jest problemem dojechać na takie lotnisko, ale dla niektórych łączy się taka podróż z wydatkiem i problemem, ponieważ muszą skorzystać z innej opcji transportu niż transport miejski.

Artykuł napisany przy współpracy z portalem mojeloty.pl.

 

141770618000683000