Jazda po stokach narciarskich dostarcza niebywałej frajdy i relaksu. Będąc w górach warto również skorzystać z dodatkowych atrakcji, jakie ma do zaoferowania przyjezdnym stacja narciarska Zieleniec Ski Arena. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez narciarzy i snowboardzistów miejsc w Polsce. Malowniczo położony, ma jednak do zaoferowania o wiele więcej, niż stację narciarską. Przedstawiamy kilka pomysłów dla rodzin z dziećmi na spędzenie czasu w tym uroczym regionie.

rodzinny Zieleniec1280x500

Stoki dla każdego 

Stoki narciarskie w Zieleńcu dostępne są dla wszystkich. Zróżnicowany poziom trudności pozwoli cieszyć się jazdą zarówno osobom rozpoczynającym przygodę na stoku, jak i tym, które mają już za sobą wiele sezonów na nartach lub desce. Odwiedzający, którzy zaczynają swoją przygodę z jazdą, mogą skorzystać z usług szkółek narciarskich, gdzie profesjonalni instruktorzy z licencjami PZN udzielą niezbędnych wskazówek. W samych szkółkach umieszczone zostały taśmy szkoleniowe umożliwiające wjazd wyciągiem na górę. Takie rozwiązanie jednocześnie gwarantuje bezpieczeństwo naszych pociech w trakcie szkolenia.

Akademia dla dzieci

Stacja narciarska Zieleniec Ski Arena nie zapomina o swoich najmłodszych gościach. Specjalnie dla nich na miejscu dostępne są zimowe przedszkola, które oferują atrakcyjne zajęcia grupowe. Ponadto w większości pensjonatów znajdują się kąciki do zabaw, w których pod czujnym okiem opiekunów, dzieci mogą bawić się, rysować, uczestniczyć w tańcach oraz różnego rodzaju animacjach, jak np. wspólne lepienie bałwana. Dodatkową frajdą dla najmłodszych są pobliskie górki, z których możnazjeżdżać na sankach. Organizowane są także “mini zimowiska”, które zapewniają naukę jazdy na nartach, gry i zabawy w śniegu, posiłek oraz zawody z nagrodami. Całość odbywa się pod czujnym okiem instruktorów. A kiedy młodzi fani sportów zimowy podszkolą swoje umiejętności, mogą wziąć udział w Dziecięcym Pucharze Orlicy, który jest jedyną tego typu imprezą w Polsce, odbywającą się każdego roku.

Bogata oferta gastronomiczna

Aktywny wypoczynek wymaga naładowania baterii, dlatego w samym Zieleńcu oferta kulinarna poszczególny pensjonatów i restauracji dopasowana jest dla każdego z gości. Proponowane potrawy zaspokoją głód niejednego wymagającego głodomora. Natomiast niejadki z pewnością również znajdą coś i dla siebie, gdyż wiele restauracji ma przygotowane specjalne menu dla najmłodszych.

Czas relaksu

W dzień jazda po zmrożonym śniegu, a wieczorem pływanie lub wygrzewanie się w saunie? Brzmi znakomicie! Na miejscu dostępne są liczne zabiegi spa. Baseny, sauny, jacuzzi oraz masaże, to tylko część atrakcji, które pozwolą odwiedzającym gościom zregenerować swoje siły do kolejnego dnia na stoku.

Schronisko Masarykova Chata

Atrakcją na szczycie stoku w Zieleńcu jest schronisko leżące po czeskiej stronie. Do Masarykovej Chaty, o której mowa, dostać się można na trzy sposoby: spacerem przemierzając grzbiet górski, wyciągiem krzesełkowym odjeżdżającym u podnóża stoku lub na nartach biegowych podążając specjalnie oznaczoną dla biegaczy trasą. Obiekt został zbudowany na początku XX wieku, a w jego wnętrzu podziwiać można piękną dużą salę z rzeźbami na suficie i ścianach. Schronisko położone tuż przy granicy polsko-czeskiej cieszy się wśród odwiedzających doskonałą opinią dotyczącą klimatu i serwowanych posiłków.

Torfowisko pod Zieleńcem

Jeśli goście Zieleńca trafią na łagodniejsze, zimowe dni, warto wyruszyć w kierunku torfowiska, będącego florystycznym rezerwatem przyrody, oddalonym od stacji narciarskiej o zaledwie 4 km. Zimową porą ścieżkę przebiegającą wokół torfowiska pokonać można dzięki drewnianym pomostom. Punktem docelowym spaceru jest drewniana wieża widokowa, z której można podziwiać najbliższą okolicę Zieleńca.

Duszniki-Zdrój

Centrum Dusznik-Zdroju oddalone jest od Zieleńca o 12 km. W uzdrowisku spędzić można czas zwiedzając m.in. Muzeum Papiernictwa i znajdujący się w nim młyn papierniczy z XVII wieku. Tu dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, będzie nauka samodzielnego czerpania papieru. Dla aktywnych dobrym rozwiązaniem będzie również spacer po Parku Zdrojowym z pijalnią wód mineralnych i znajdujący się tuż obok Dworek Chopina, w którym to kompozytor i pianista niegdyś koncertował. Na listę obiektów zasługujących na uwagę znajduje się także kościół parafialny pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, z bogatym wnętrzem renesansowo-barokowym. Spędzając czas na świeżym powietrzu, warto odwiedzić również Jamrozową Polanę, będącą centrum polskiego biathlonu.

Pobliskie uzdrowiska: Kudowa-Zdrój i Polanica-Zdrój

Pokonując 20 km od Zieleńca w stronę granicy z Czechami można dojechać do Kudowy-Zdroju. Do największych atrakcji uzdrowiska należą: Kaplica Czaszek, odrestaurowany park zdrojowy, a także kryty basen dostosowany także do najmłodszych. Oddalona o 23 km od Zieleńca Polanica-Zdrój również może być pomysłem na spędzenie czasu z rodziną w górach. Zmodernizowany Park Zdrojowy i pijalnia wód mineralnych, a także trasy wycieczkowe – również oznaczone specjalne szlaki dla podróżujących z dzieckiem w wózku, zapełnią aktywny wypoczynek w pobliżu stacji narciarskiej.

Rancho na cieplejsze dni 

Dodatkową atrakcją, czynną jednak pod koniec sezonu zimowego, jest Rancho Gryglówka. Ośrodek jeździecki znajduje się przy stoku narciarskim, nieopodal kolei linowe. Goście rancha mogą skorzystać z nauki jazdy konnej w stylu western. Ośrodek czynny jest od marca do późnej jesieni.